Žlučníkové a ledvinové kameny jsou velmi nepříjemným zdravotním problémem, na jehož odstranění je bohužel většinou potřebný lékařský zákrok (i když existují přírodní metody odstraňování kamenů, jak už bylo zde popsáno dříve *, které u někoho mohou být úspěšné). Přitom existují i různé způsoby, jak dobrou životosprávou omezit možnosti vzniku této nepříjemnosti.
Důležité je tělu dodávat dostatek vitamínu A. Přesněji stačí nám beta-karoten neboli provitamín A, který naše játra předělají na vitamín. Ten je významným antioxidantem a pomáhá celkově posilovat organismus. Z důvodu nedostatku vitamínu A se v žlučníku a nebo v ledvinách začnou hromadit buňky tvořící jádro, kolem kterého se postupně nabalují různé minerály a tak začíná vznikat kamínek. Takže naše každodenní dieta by měla obsahovat dostatek beta karotenu. Tuto látku může tělo získat například z mrkve, meruněk, špenátu, brokolice a nebo z růžičkové kapusty. Neomezíme tím jen možnost vzniku kamenů, ale také posílíme naši odolnost a budeme chránit naše tělo před infarktem a rakovinou.
Dalším významným způsobem prevence je omezení či eliminace tučných jídel z našeho jídelníčku. Potraviny bohaté na cukry a cholesterol neprospívají našemu zdraví a urychlují vznik kamenů. Riskantní obecně je jakékoliv přejídání, ale také jeho opak. Různé drastické diety a skoky váhy mohou tento problém vyvolat také. Také bychom neměli zapomínat na omezení alkoholu a zajištění tělu dostatku vláknin. Zvýšené riziko vzniku kamenů existuje při nadměrné konzumaci různých léčiv a při hormonálních terapiích.
Nejnovější průzkumy dokazují, že paradoxně omezit vznik minerálních kamínků může i jeden minerál. Tím je hořčík. Zkoumání čtyřicetitisícového vzorku americké populace naznačuje, že lidé, kteří pravidelně své tělo zásobovali magnéziem, měli později výrazně menší problém s kameny. Přesněji řečeno, nesmělo docházet k nedostatku tohoto minerálu. Není nutno ho polykat v nějakých pilulích či pít hektolitry minerálek, stačí mít každý den v jídelníčku pravidelně brambory, špenát, avokádo, hrách, fazole, mandle, švestky, banány nebo celozrnné pečivo či jogurty (samozřejmě není nutné jíst denně všechny vyjmenované potraviny, je jich dostatek, aby člověk mohl hezky střídat).