V knihách, časopisech i textech na internetu najdeme stovky až tisíce různých užitečných doporučení, jak a čím dětem zlepšit imunitu. Zvláště před zimou je ale dobré znát i věci, které bychom rozhodně neměli dělat, pokud nechceme, aby naše ratolest prostonala větší část sychravých a mrazivých měsíců.
Rodiče, kteří příliš podléhají svým dětem při přípravě jídelníčku, velmi často během zimy spláčou nad výdělkem. Je důležité, aby dítěti chutnalo, ale ještě důležitější je vyvážená strava plná vitamínů a minerálů, které celkovou odolnost zvyšují. Největší potíže mají děti, které odmítají ovoce a zeleninu. V takové situaci by se rodič neměl vzdávat a uchylovat k různým pilulkám či magickým bonbónům, co údajně mají spoustu vitamínů. Je nutno najít způsob, jak dítě zeleninu i ovoce naučit jíst. Protože zdraví není jen o dostatečném přísunu minerálů a vitamínů, ale také o dokonale fungující trávicí soustavě, pro níž je očistné působení rostlinné vlákniny nezbytné.
Byt a hlavně dětský pokoj nesmíme přetápět. Pokud budeme udržovat doma teplotu dvacet dva a více stupňů, máme téměř jistotu, že dříve nebo později dítko onemocní. Je to způsobeno tím, že díky takto nastavenému topení se sliznice v dýchacím ústrojí mnohem rychleji vysouší a tím pádem jednoduše podlehne útokům různých virů a bacilů. Děti z přetopených domácností podobnou teplotu vyžadují později všude, protože mají dojem, že je jim stále zima. S teplotou je spojeno i nevětrání, zvláště v zimě se mnoho rodičů bojí, aby jejich dítko „neofouklo.“ Ve skutečnosti pravidelná výměna vzduchu v bytě odstraňuje všudypřítomné choroboplodné zárodky a tím pádem riziko onemocnění výrazně snižuje. Neustále zamčená okna dělají opak.
Díky televizím, počítačům, tabletům, mobilům a jiným podobným přístrojům čím dál tím více dětí tráví volný čas doma. Pro mnoho rodičů je to skvělá zpráva, protože většinou jsou zticha, zabaví se samy a není nutno si dělat starosti o to, jestli je nepřejelo auto nebo jim někdo neublížil. Jenže za tento rodičovský klid v duši dětský organismus platí docela vysokou cenu – zhoršuje se jeho odolnost. Zdravé dítě potřebuje pravidelný, pokud možno každodenní a dvouhodinový, pohyb na čerstvém vzduchu. Čerstvý vzduch samozřejmě znamená nějaké méně prašné místo, kde je dostatek zeleně a pokud možno minimum automobilů. Pozor, požadavky na fyzickou aktivitu musí být rozumné, zohledněme i to, co dělalo ve školce nebo škole či družině a nebo na kroužcích. Protože imunitu může oslabit i příliš vyčerpaný organismus nebo nedostatek spánku.