Železo je pro správné fungování lidského organismu nezbytné. V hemoglobinu pomáhá okysličovat buňky, podporuje nervový a imunitní systém a také zlepšuje buněčnou regeneraci. Dlouhodobý nedostatek železa vede k chudokrevnosti, proto je užitečné se naučit rozeznávat příznaky tohoto problému.
1. mezi nejčastější symptomy nedostatku železa jednoznačně patří únava a pocit neustálého vyčerpání. S ním je často spojené i celkové oslabení organismu, podrážděnost a také neschopnost koncentrace. Obzvlášť pozor by si na tyto příznaky měli dát lidé, kteří jsou hodně pracovně vytížení. Těm se může zdát, že vše je spojeno jen s jejich způsobem života. Pokud únava přetrvává i ve dnech volna, rozhodně bychom měli zbystřit.
2. krev za svou barvu vděčí červeným krvinkám. Pokud začneme mít problém s nedostatkem železa, dojde i k snížení jejich množství a tím pádem naše kůže začne ztrácet zdravou narůžovělou barvu. Bledost nejlépe rozeznáme u světlovlasých lidí, větší pozornost bychom měli věnovat barvě rtů a dásní.
3. lidé, v jejichž těle začíná chybět železo se velmi rychle zadýchají. Je to způsobeno tím, že krev nedostatečně okysličuje buňky a proto se na nás velmi rychle projeví i minimální námaha. Tento příznak jednoduše rozeznají fyzicky aktivní lidé, kteří najednou zjistí, že jsou zadýchaní i po takových činnostech, co dříve zvládali bez problémů. Zbystřit bychom měli také v situaci, kdy i po hlubokém nadechnutí stále máme pocit nedostatku kyslíku.
4. někteří lidé trpí tak zvaným syndromem neklidných nohou. Jednou za čas jejich dolní končetiny sebou náhodně škubnou, nebo si častěji podupávají a při spaní mají potřebu nohami či nohou hýbat. Přesná příčina tohoto problému stále není známa, ví se jen to, že na vině bývá mimo jiné i nedostatek železa v organismu. Když se doplní, problémy sice úplně nezmizí, ale jsou menší.
5. nedostatečně okysličované buňky také znemožňují bezproblémové fungování našich svalů. Lidé s nedostatkem železa často mají potíže s různými svalovými bolestmi a křečemi. Po větší fyzické námaze se mnohem déle regenerují. Mnoho lidí první symptomy zaměňuje s nedostatečnou formou, zvláště pokud se potíže objevují po zimě nebo po větší přestávce v tréningu či sportování.
6. příčin vypadávání vlasů může být mnoho. Jednou z nich je ale i nedostatek železa, i když v tomto případě se to týká většinu už lidí, kteří trpí rozvinutou chudokrevností. Ovlivňuje to samozřejmě i nehty, které se často lámou a jsou matné.
7. pokud máme často koutky a trpíme rozpraskanými rty, je velmi pravděpodobné, že v našem těle je nedostatek železa. Pozor, během mrazů a horkých letních dnů nemazané rty praskají přirozeně, bez ohledu na železo.
Ok, tohle je jasné a je dost možné, že tenhle problém mám, ale co s tím dělat, když nechci polykat drahé pilulky a doplňky.
Zdrojů železa v potravinách je nepřeberné množství.
Například: vnitřnosti, červené maso, tučné ryby, vejce, droždí, celozrnné pečivo, různá semínka, listová zelenina, černý rybíz, meruňky, švestky, čokoláda etc.
Ještě je dobré dodat, že železo z potravy se lépe vstřebává za současné konzumace vitamínu C. A hodně železa je též v mořských řasách
Jiří Janča doporučoval napíchat hřebíky do jablka, pak ho sníst. Mám hrneček s několika hřebíky ve vodě, ráno vypiji a doplním čerstvou.
myslím si, že jím co mám a stejně jsem už dvakrát silnou anémii prodělala. Před měsícem jsem skončila 3/4 roční kůru železem. Teď už se bude jen hezky vstřebávat. jen nevím jak to zařídit aby se to už neopakovalo.