Za vznik oparu je nejčastěji zodpovědný virus Herpes simplex typu 1 (HSV1). Nejedná se pouze o estetický problém. Opar na rtu svědí nebo dokonce pálí, způsobuje diskomfort při jídle a také se velmi snadno přenáší. Navíc oslabuje celkovou obranyschopnost organismu. Proto je velmi důležité vědět, jak předejít jeho pravidelným návratům. Úplně se ho zbavit nedá, ale když se budeme vyhýbat některým situacím, které virus dokážou probudit, je riziko opětovných výskytů herpesu velmi výrazně nižší.
Péče o rty
Virus se dokáže rychle aktivovat během horkého léta a chladné zimy. Přivolat ho může dehydratace nebo sluneční paprsky či mráz, které vysuší a naruší velmi jemnou pokožku na rtech. Ochrana je v tomto případě velmi jednoduchá. Pokud chceme předejít výskytu oparu, stačí si pravidelně mazat ústa kvalitní pomádou (v létě by měla obsahovat UV filtr). A nezapomínáme na hydrataci organismu. Během horkých dní se snažíme každou hodinu vypít alespoň několik hltů vody.
Posilování imunity
Naše tělo nejrychleji podlehne různým virům ve chvíli, kdy máme celkově oslabenou obranyschopnost organismu. Nejinak je tomu i v případě herpesu. Opary nejčastěji zaútočí, kdy tělo není v nejlepší kondici, během nemoci a nebo při rekonvalescenci. Jedinou možnou prevencí je v tomto případě zdravá životospráva, pravidelný přísun vitamínů, vlákniny a neměli bychom zapomínat ani na probiotika. Zdravé kultury v naší trávicí soustavě dokážou divy, proto by lidé trpící opary měli zařadit do svého jídelníčku jogurt nebo kvašenou zeleninu. Při nemoci se snažíme snižovat teplotu, protože vysoká horečka dokáže přivolat i herpes.
I psychika má vliv
Fyzická a duševní kondice jsou propojené mnohem více, než si to většina lidí uvědomuje. Lidé, kteří trpí opary jsou toho krásným příkladem. Jeden den jsou zdraví jak řípa a plni energie a druhý den se na rtech začnou objevovat nepříjemné vřídky a problém je na světě. Co se stalo? Nejpravděpodobněji bude na vině stres nebo nevyspání a psychická vyčerpanost.
Co se dá s tím dělat? V dnešní uspěchané době to moc snadné není, ale přinejmenším doma si zapracovat nad vytvořením co nejpříjemnější atmosféry. Meditace, relax při klidné hudbě a nebo příjemné večerní procházky občas dokážou zázraky. V předcházení stresu a psychickém relaxu dokážou pomoci i bylinky, jako meduňka, třezalka, levandule, kozlík nebo mateřídouška. Nejlepší efekt přináší pravidelné užívání.