Lepší než řešit komáří štípnutí je samozřejmě prevence. Doma i venku nám mohou pomoci moskytiéry, síťky, různé chemické přípravky a také samozřejmě nepřeberné množství babských rad. Ale co dělat v situaci, kdy nás už ten lidožrout dostal a ranka začíná svědět a pomalu otékat. V lékárnách prodávají prostředky, které řeší štípnutí komárem „chemickou“ cestou, ale celkem účinné jsou i různé domácí nápady.
1. první a hlavní zásada je, nesmíme postižené místo škrábat. Tím se svědění jen zesílí a navíc můžeme štípnutí „obohatit“ i o nějakou infekci. Pokud je ranka opravdu čerstvá (všimli jsme si upírka ihned a ukončili jeho nebohulibou činnost) a na dobře dostupném místě, můžeme se ji pokusit velmi opatrně vymáčknout, přibližně stejným způsobem, jako se mačkají různé uhříky. Často tím zabráníme vzniku otoku a také svědění. Ale může se jen mačkat, nikoliv následně ještě místo rozdrásat nehty.
2. mezi nejtradičnější domácí prostředky, které ošetřují komáří štípnutí patří ocet. Je jedno jaký máme doma, může to být klasický lihák, vinný a nebo dokonce jablečný, všechny mají své fanoušky. Na opuchlé místo nanášíme několik kapek a alespoň čtvrt hodiny ho poté neškrábeme.
3. oblíbená je také kašička z jedlé sody. Promícháme si menší množství prášku s trochou vody tak, aby nám vznikla hustší kompaktní směs, kterou na štípnutí naneseme – necháme ji působit přibližně čtvrt hodiny. Podobný účinek má i klasická zubní pasta (občas se doporučuje mentolová, ale příchuť je více méně jedno – všechny dospělé působí podobně) a někdo místo sody doporučuje obyčejnou kuchyňskou sůl.
4. i rostlinná říše nabízí různá zajímavá řešení úspěšného komářího náletu. Tradičně se na ranku přikládá plátek citronu (nebo místo pokapeme šťávou), kousek brambory, nebo ji potřeme aloe vera či i československým všelékem, jakým je kvalitní domácí česnek (někdo raději nanáší na „vpich“ rozmačkanou česnekovou kašičku).
5. kdo věří na zahraniční přírodní vodičky, může vyzkoušet oblíbený tea tree olejíček, svědění způsobené komárem by mělo zmizet stejně rychle, jako kdybychom místo ošetřili nějakou „chemikálií“ z lékárny.
info: komáří štípnutí převážně nejsou nějak závažná, ale raději raději místo vpichu nějaký čas pozorujme, protože i tento hmyz může přenášet různé nebezpečné nemoci.