Hemeroidy (správně je to sice hemoroidy, ale výrazně populárnější je ten lidový tvar) patří mezi relativně typické nemoci středního a staršího věku, i když se mohou objevit i u dětí. Provází lidstvo již od pradávných dob, připisuje se jim i velmi významný vliv na historii,* ale v modernějších časech se ještě více rozšířily díky způsobu práce a života. Protože jde o velmi stydlivý problém, je dobré včas popřemýšlet, jak se hemeroidům a pak i možné operaci vyhnout.
Jednou z hlavních příčin vzniku tzv. zlaté žíly je silný nebo neustálý tlak. Ten například každodenně provází lidi, kteří mají problém s vylučováním stolice. Ti sedí na záchodě, tlačí, rudnou a ono stále nic. Abychom omezili vznik hemeroidů, měli bychom se řídit jedním základním pravidlem. „Uspět“ musíme bez tlačení do pěti minut, pokud se nám to nepodaří, měli bychom si dát na hodinu až dvě pauzu. S vylučováním je také samozřejmě spojený vznik různých zácp. Jak už jsme si řekli, tlak rozhodně nám neprospívá, proto se těmto poruchám zažívání pokud možno vyhýbejme – tudíž hlavně nejezme potraviny, které je u nás vyvolávají.
Mimochodem hemeroidy se častěji vyskytují v moderní době i díky vyššímu pohodlí na toaletách. Dříve lidé při vyměšování dřepěli, čímž byl také celý proces výrazně ulehčen. Dnes to už moc nejde, přeci jen turecký záchod k výbavě českých domácností rozhodně nepatří. Ale pokud už máme obtíže, můžeme sezení na míse trochu pozměnit a nohy si podložit nějakým stupátkem tak, abychom kolena více přiblížili k hrudníku. Vylučování si můžeme také nacvičit, ideální a nejzdravější čas je přibližně půl hodina až hodina po probuzení. Když si v této době každý den sedneme na mísu (i kdyby to mělo být na začátku bez efektu), je velmi pravděpodobné, že naše tělo se tomu postupně přizpůsobí. Používejme jemný toaletní papír.
Velmi užitečnou prevencí proti vzniku hemeroidů je i mírná úprava jídelníčku. Podle vědeckých průzkumů je velmi důležitá snídaně, lidé, kteří ji nezanedbávají, mají mnohem menší výskyt zlaté žíly. Také pokud možno udržujme svůj trávicí systém v pořádku a s tím nám pomůže „kartáč střev,“ kterým je vláknina. Najdeme ji v zelenině, ovoci a také mimo jiné ve lněném semínku, které je jí přímo nabité. „Len“ můžeme přidávat do jogurtů, musli, salátů nebo i do pečiva či moučníků. Velmi užitečné je také lesní ovoce, které obsahuje antokyany. Ty působí proti zánětům a posilují stěny cév. Což je velmi důležité i v situaci, kdy na nás hemeroidy zaútočily a nebo jsme po operaci a bojíme se jejich návratu. Pro udržení střev v dobré formě bychom také měli dostatečně pít. Spousta lidí to zanedbává a tím škodí svému organismu. Nejen z hlediska zánětu žíly v konečníku. Každý den bychom do sebe měli dostat přibližně kolem dvou litrů tekutin – počítá se samozřejmě i polévka nebo konzumace ovoce a zeleniny, které jsou převážně složené z vody. Je ale zároveň třeba omezit alkohol a kávu.
A co bychom ještě mohli, či nebo spíše měli, udělat? Kromě stravovacích návyků je také potřeba přidat také pohyb. Je velmi nutný zvláště pro ty, kteří mají sedavé zaměstnání. Při práci bychom si měli zvyknout vstávat v pravidelných intervalech a trochu rozpohybovat tělo. A po návratu domů by se lidé, kteří tráví život naklonění nad kancelářským stolem, volantem či přilepení k monitoru, neměli rovnou svalit k televizi. Místo toho by se po přivítání s rodinou měli věnovat trochu nějaké sportovní aktivitě, která rozhýbá jejich střeva. Užitečné je kolo, plavání, běh, posilování nějaký rekreační sport, ale i třebas obyčejná každodenní procházka. Stačí půl hodiny denně a efekt na střeva a tím pádem i na snižování tlaku, díky kterému vznikají hemeroidy, je doslovně zázračný.
* Údajně Napoleon prohrál u Waterloo protože ho potrápily hemeroidy. Nemohl sednout na koně a boj byl odložen o několik hodin.
Dobrej článek, tohle všechno se snažim dodržovat, ale stejně se mi hemeroidy pořád vracejí… A to, jakože pořád.
Doléčim jeden a vzápětí už se dělá druhej, teď v poslední době se mně fakt rozjely…
Nejvíc mě štve, že rád cvičim, ale s timhle tim to prostě nejde…