Kortizol, také lidově známý pod názvem hormon stresu, je nezbytně nutný pro správné fungování lidského organismu. Na druhou stranu všeho s mírou – jeho hladinu bychom měli pro udržení dobré psychické i fyzické kondice držet pod kontrolou. Pomoci může i následujících devět rad, kterými můžeme celkem snadno snížit hladinu kortizolu v organismu.
1. jestliže máme sedavou práci, musíme si dělat pravidelné pauzy, abychom se mohli jednou za půl hodiny až hodinu pořádně protáhnout a narovnat si záda. Shrbenost zhoršuje dýchání a zvyšuje hladinu kortizolu. Když se zhluboka nadechneme úroveň se nám podaří na nějaký čas snížit.
2. velmi úspěšná je při snižování hladiny kortizolu meditace. Jak dokázaly vědecké výzkumy, lidé, kteří si dokážou pravidelně každý den na chvíli sednout a uvolnit se meditováním od všudypřítomného stresu, dlouhodobě mají nižší hladinu kortizolu a také výrazně menší problémy s vysokým tlakem.
3. asi každý si všiml, že při a po poslouchání oblíbené muziky máme výrazně lepší náladu. Je to mimo jiné způsobené i tím, že nám v organismu začne mírně klesat hladina kortizolu a dokážeme se díky tomu uvolnit.
4. obecně se doporučuje dodržovat sedm až osm hodin spánku denně. Díky tomu se nám podaří snížit hladinu kortizolu a celkově se budeme cítit lépe. Lidé, kteří neumí spát tolik hodin v kuse, mohou vyzkoušet odpolední či podvečerní relax se zavřenýma očima na půl hodinky až hodinu, v součtu to účinkuje také a navíc podle vědeckých výzkumů nám hladina hormonu stresu začne klesat už po patnáctiminutovém zdřímnutí.
5. ohledně prospěšnosti černého čaje pro naše zdraví se vedou neustálé debaty. Ty asi nerozhodneme, ale je dobré poukázat na fakt, že pokud si při či po nějaké stresující události nebo úkolu dáme hrneček voňavého čaje, hladina kortizolu nám velmi výrazně klesne. I zelený čaj pomáhá.
6. stejně jako v případě čaje se o prospěšnosti žvýkaček (samozřejmě těch, které neobsahují tuny cukru) také velmi diskutuje. A stejně jako u čaje, pokud jde pouze o pokles hladiny hormonu stresu, žvýkání nám rozhodně pomůže. Zajímavostí je i to, že se lidem žvýkajícím žvýkačku lépe prokrvuje mozek a díky tomu se zvyšuje i jejich soustředěnost na vykonávanou práci.
7. o důležitosti dodržování správného pitného režimu slyšíme téměř neustále. Nebude tomu jinak ani v případě kortizolu. Lidé, kteří pijí málo a nebo jen nárazově s velmi dlouhými přestávkami, mají hladinu hormonu stresu výrazně vyšší, než ti, kteří dodržují klasická doporučení a pijí průběžně přes den podle teploty a velikosti mezi dvěma až třemi litry tekutin.
8. co se týká jídelníčku, ten na hladinu kortizolu má vliv samozřejmě také. Pokud ji chceme držet pod kontrolou, je důležité tělu dodávat vyváženou stravu a dostatek omega tři kyselin a vitamínu C.
9. léčba smíchem funguje i v případě snižování hladiny kortizolu. Je prokázané, že pokud se začneme něčemu upřímně smát, jeho hladina v organismu začne klesat. Proto si v případě různých stresujících situací pokusme vzpomenout na něco zábavného a hned nám bude výrazně lépe.
A jak vlastně můžeme zjistit, že máme příliš mnoho kortizolu? Příznaků je více. Lidé s nadměrným množstvím hormonu stresu mají problémy usnout a také se často v noci budí. Během dne cítí kombinaci únavy s téměř neustálou podrážděnosti a uspěchaností. Mívají problémy se koncentrovat delší dobu na jedno zadání i u relativně snadných úkolů, celkem často mají pocit neklidu nebo dokonce paniky. Mají potíže s kvalitou pleti a s akné. Večer rádi „vykrádají“ lednici a také mají větší problémy udržet váhu pod kontrolou. Častěji a více jim vypadávají vlasy, obvykle velmi špatně snášejí chlad. Mívají vyšší tlak i hladinu cukru v krvi.