To, že během horkých letních dnů se obecně spí mnohem hůře, ví kromě některých Eskymáků asi každý. Jednoduchá a univerzální pomoc, díky které by se letní spaní zlepšilo, bohužel neexistuje. Jednak je to přeci záležitost dost individuální, protože každý snáší vedro trochu jinak a navíc to co funguje na jednoho, nemusí účinkovat na druhého. Na druhou stranu, existuje více triků, které sice možná úplně dokonalý spánek nezaručí, ale díky nim budeme ve vedru spát přeci jen o něco lépe.
1. nejčastější chybou bývá to, že si necháme v létě příliš rozehřát byt. Lidé žijí v iluzi, že s otevřenými okny jim bude lépe. Jenže stěny domu, které v zimě chrání před chladem, v létě pro změnu chrání před horkem. Pokud otevřeme okna, tak se nám teplý vzduch nažene dovnitř a rychle nahradí ten výrazně chladnější, co jsme tam měli. Při zavřených oknech se i v největším horku vzduch v bytě ohřívá pomaleji (zvláště pokud zatáhneme záclony či rolety). Pozor, před spaním musíme pořádně vyvětrat.
2. Dobré je mít zapnutý na noc ventilátor, který umožní pohyb vzduchu v pokoji, jen nesmí foukat přímo na nás (na postel) a také nesmí být moc hlučný.
3. hodně lidí v létě spí bez pyžama, ale ve většině případů právě lehké pyžamo nebo noční košile z chladivého materiálu nám spánek ve vedru může výrazně zlepšit.
4. důležité je i chladivé prostěradlo, v létě bychom měli schovat duchnu do peřináče a pokud se chceme přikrývat, tak sáhneme po druhém prostěradle nebo samotném povlečení (ale pyžamo by mělo stačit).
5. problémy se spaním může způsobit i špatný pitný režim během dne. Vodu bychom v létě měli doplnit také různými minerálkami. Poslední jídlo před spaním by mělo být lehké, preferujeme studenou kuchyni a snažíme se vyhnout pikantnímu koření.
6. v létě se při spaní pokud možno vyhýbáme klasické embryonální poloze (schoulení na boku), při ní se rychleji potíme a mnohem hůře se nám spí.
7. jestliže nemůžeme usnout, neměli bychom se nutit. Mnohem rozumnější je rozsvítit, najít si nějakou aktivitu a tou se unavit – dobrým „uspávačem“ bývá kniha.