Černý, zelený a bílý čaj patří k nejpopulárnějším nápojům na světě. V Asii si bez nich nedokážou představit život a od nepaměti jsou velmi oblíbené i v tak zvaném západním civilizačním okruhu. Navíc v posledních letech k nim lidé přistupují i jako k zajímavé a hlavně zdravější alternativě kávy. Jenže abychom z čaje dostali opravdu vše, co se v něm nachází, musíme ho umět správně připravit.
Příprava čaje
Zásady jsou velmi jednoduché. Zelený a bílý čaj zaléváme vodou, která má teplotu sedmdesát až osmdesát stupňů. Není to nutné zkoumat teploměrem, stačí po vypnutí varné konvice počkat přibližně dvanáct minut. Černý čaj zaléváme vodou vroucí a nebo ji necháme odstát jen minutku dvě. Co se týká doby louhování, hodně záleží na druhu. Tady je rozumné u exotičtějších druhů čaje raději zeptat prodejce, co on doporučuje. Obecné zásady jsou – zelený čaj se louhuje přibližně tři minuty, bílý kolem pěti a černý i Pu Erh čaje lze louhovat i sedm minut. Hodně rozdrobené lístky louhujeme kratší dobu, celé a hrubě sekané o trochu déle. Vše závisí také na tvrdosti vody, obecně čím tvrdší, tím delší čas louhování. Konvičku, ve které budeme čaj připravovat, bychom měli před použitím ohřát vařící vodou, aby udržela správnou teplotu.
Vlastnosti čajů
Černý čaj má díky vyššímu obsahu teinu dobré povzbuzující vlastnosti. Ale pokud je chceme využít, nemůžeme ho nechat louhovat příliš dlouho. Stačí přibližně kolem čtyřech minut. Pokud ho chceme pít spíše pro chuť, necháme ho déle, ale v takovém případě množství teinu klesá, protože je neutralizují polyfenoly. Déle louhovaný černý čaj má uklidňující vlastnosti. V jakékoliv verzi zlepšuje trávení, chrání zuby a popíjený v rozumném množství prospívá i oběhové soustavě. Ale neměli bychom to s ním přehánět. Příliš moc černého čaje může zatěžovat srdce a také zhoršuje vstřebávání bílkovin. O zeleném a bílém čaji se říká, že jsou obecně zdravější než černý, pomáhají redukovat tak zvaný špatný cholesterol, prospívají srdci a likvidují volné radikály. Ale také bychom tyto čajíky měli pít s rozumem. V nadměrném množství mohou snižovat schopnost organismu vstřebávat železo, což postupem času vede k chudokrevnosti.