Brambory jsou již několik staletí nerozlučnou součástí našich jídelníčků. V posledních deseti až patnácti letech se jim ale část lidí začíná čím dál tím víc vyhýbat, protože se obávají, že nejsou zdravé. Není tomu tak. Pokud je konzumujeme v rozumném množství a ve vařené podobě, tak se jedná o užitečný zdroj sacharidů, bílkovin a dokonce i minerálů a vitamínů. Jen je musíme vařit správně.
Brambory jsou zdravé
Brambory jsou velmi lehce stravitelné a v porovnání s jinými přílohami nejsou až tak kalorické. Ve sto gramech vařených je kolem 70 kcal, což je méně než mají například rýže nebo těstoviny. Za pověst kalorické přílohy ve skutečnosti nevděčí vlastním hodnotám. Tu získaly díky různým omáčkám a masům, které s bramborami tradičně jíme nebo kvůli některým formám přípravy, jako je smažení, zapékání či tučná bramborová kaše. Obsahují vysoké množství vitamínů C a B. Najdeme v nich také draslík, železo, fosfor, vápník, hořčík a další stopové prvky. Jsou navíc, jak už jsme uvedli v úvodním odstavci, zdrojem bílkovin, sacharidů a samozřejmě jako každá zelenina mají také jisté množství vlákniny.
Loupat či neloupat
Jako u téměř každé zeleniny i u brambor se nejvíce zdraví prospěšných látek skrývá ve slupce. Například vitamínu C je v ní desetinásobek toho, co obsahuje dužina. Čili je jasné, že v ideální situaci bychom je měli připravovat i konzumovat bez loupání. Stačí je pouze pořádně umýt.* Ale samozřejmě ne vždy je to možné a ne každému neloupané erteple chutnají. Pokud se je rozhodneme zbavit slupky, buď je loupejme tak, aby byla co nejtenčí nebo se je můžeme pokusit očistit drátěnkou či kartáčkem. Ten druhý způsob se s trochou cviku dá krásně využít u raných odrůd. Loupat bychom je měli těsně před vařením.
Jak je správně vařit
Kupujme spíše menší a stejně veliké, které lze vařit bez krájení – pokrájené dokážou ztratit během varu až tři čtvrtiny draslíku. Také je není vhodné před vařením namáčet. Ztráceli bychom tím některé užitečné látky a urychlili uvolňování škrobů. Nejlepší je brambory hodit do malého množství vařící vody a uvařit je pod pokličkou. Z hlediska úspory času (čím kratší doba varu tím lépe) mnoho lidí preferuje vaření v tlakovém hrnci. Ale to vyžaduje trochu praxe a zkušenosti s různými odrůdami. Typ brambor hraje svou roli také z hlediska obsahu vitamínů. Žluté jsou výrazně lepším zdrojem beta karotenu než ty bílé. Obecně zdravější jsou mladé. Čím déle leží ve skladu, tím více ztrácí různé látky (zvláště vitamín C). A jedna malá připomínka na konec – voda po uvařených bramborách je plná živin, dá se ji výborně využít jako základ pro nějakou polévku či omáčku.
* Jedinou výjimkou jsou staré klíčící brambory, ty bychom měli vždycky pořádně oloupat.