Horečky se většinou bojíme a protože je průvodním jevem nemocí, tak ji i vnímáme dost negativně – někteří lidé ji dokonce považují přímo za nemoc. Přitom se ve skutečnosti jedná o obrannou reakci našeho organismu a jednoho z lepších pomocníků v boji s libovolným onemocněním. Ale i na spojence se občas musí dávat pozor. Když horečka překročí určitou hranici, je nutno ji srazit co nejrychleji dolů, aby nedošlo k poškození našeho organismu. Pomáhají v tom léky, ale existují i ověřené metody našich předků, které výrobky farmaceutického průmyslu nevyužívají.
Krátkodobě srazit horečku není ve většině případů tak veliký problém. A v mnoha situacích je to velmi užitečné. Ale nesmíme zapomínat, že se nejedná o všelék a že u většiny nemocí tím jen řešíme krizovou situaci a později stejně je nutno navštívit lékaře. Protože když nám teplota vyskočí na tak vysokou úroveň, že to už musíme radikálně řešit, tak to znamená, že se v našem těle děje nejpravděpodobněji něco velmi špatného. A bylo by dobré zjistit co.
Nejjednodušší jsou různé studené obklady. Stačí namočit několik utěrek do vody a přiložit je na čelo, krk a do obou podpaždí. Vyměňujeme je každých patnáct minut, dokud se nám nepodaří srazit horečku na požadovanou úroveň. Variantou jsou studené zábaly do prostěradla a naše babičky nedaly dopustit na léčivou sílu octa. V takovém případě látku, kterou napustily vodou s octem, se přikládá na stejná místa, ale ještě se navíc zabalí lokty, kolena a chodidla. Vodu můžeme také využít tak, že si dáme krátkou studenou koupel nebo sprchu. Pozor, studená neznamená ledová (a to ani u obkladů). Teplota by měla být přibližně o dva stupně nižší než naše tělo – což nám při horečce stejně bude asi připadat strašně chladné.
Srazit horečku také pomohou různé bylinky nebo přesněji čajíčky, které využívají jejich léčivou sílu. Nejtradičnější jsou lipové a bezové květy a také malinové listí. Ale můžeme si vyzkoušet heřmánek, jitrocel, vrbovou kůru a břízu. U bylinek by si obecně měly dávat pozor děti a těhotné ženy, které by případné užívání měly konzultovat se svým lékařem. Zvláště je to důležité v poslední fázi těhotenství, kdy některé látky mohou vyvolat nežádoucí kontrakce. K bylinám bychom měli přistupovat podobně jako k lékům, které v požehnaném stavu také nekonzumujeme tak, jak se nám líbí. Vše je lepší zjistit na začátku těhotenství, protože horečky často přichází pozdě v noci, kdy už je na zpovídání doktora přeci jen trochu pozdě.
Během horeček bychom měli jíst pokud možno lehká, dobře stravitelná jídla, ale nenutíme se k tomu, a hlavně bychom měli hodně pít. Při zvýšené teplotě se mnohem více potíme, proto neriskujme dehydrataci organismu. Pocení nevnímejme negativně, i když rozhodně příjemné není. Díky němu naše tělo vylučuje škodliviny a také… se přirozeným způsobem ochlazuje, čili se samo snaží srazit horečku dolů. Naopak se ho snažme spíše vyvolávat. Na druhou stranu, v situaci, když už naše teplota stoupá do zázračných výšin, nepřikrývejme se pěti peřinami i kdybychom měli pocit, že zimnice nás úplně zničí. Naopak používejme jen lehké deky. Stejně tak by oblečení mělo být dobře prodyšné a místnost, ve které se nacházíme by měla být pravidelně větraná.