Pleťová voda pomáhá při očišťování naší pokožky, stahuje póry a odstraňuje nadměrné množství mazu. Chrání nás i před účinky smogu či cigaretového dýmu a má obecně dobrý detoxikační vliv na pleť. Díky ní kvalitně dočistíme obličej od zbytků mýdla, makeupu a odstraníme případný prach. Výroba různých domácích pleťových vod není nějak náročná a výsledek je kvalitou plně srovnatelný s kupovanými výrobky renomovaných firem.
Heřmánková pleťová voda – půl skleničky destilované vody* uvedeme do varu. Hodíme do ní sáček heřmánkového čaje (je možno nasypat i sušenou bylinu, ale pak ještě musíme tekutinu přecedit přes jemné sítko) a necháme pět minut pod pokličkou louhovat. Tekutinu vychladíme a přelijeme do lahvičky. Pleť čistíme vatičkami, vodu necháme zaschnout na tváři a dále ji už samozřejmě neomýváme.
Růžová pleťová voda – hrst růžových okvětních lístků zalijeme sklenicí destilované vody, přikryjeme pokličkou s otvorem, uvedeme do varu a pak na malém plaménku vaříme přibližně hodinu. Měli bychom si všimnout, že voda změnila trochu barvu, případně se na povrchu se objevil i lehce mastný film (pozor, vařme v opravdu dobře umytém nádobí, aby film nebyl z něčeho jiného…). Když nám tekutina vychladne, přecedíme ji do lahvičky a uložíme do chladničky.
Jablečná pleťová voda – stoprocentní jablečnou šťávu (bez přidaných cukrů, konzervantů atd. – to si opravdu musíme při nákupu pohlídat, jde konec konců o naši pleť) smícháme v poměru jedna ku jedné s destilovanou vodou. Promícháme a … to je vše. Nanášíme na pleť vatičkou a necháme působit, samozřejmě že neomýváme.
Citronová pleťová voda – sto mililitrů destilované vody pomalu ohříváme a za stálého míchání v ní rozpouštíme zarovnanou lžičku medu. Po rozpuštění odstavíme z ohně, necháme vychladnout a vmícháme dvacet mililitrů vymačkané citronové šťávy (měla by být čistá, pokud si nejsme jisti, že nám tam něco nespadlo, raději ji ještě přecedíme). Vše přelijeme do lahvičky a pořádně protřepeme. Nejlepší efekt získáme, když tuto vodičku používáme dvakrát denně.
Základní pleťová voda s jablečným octem – vytvoříme ji smícháním třech skleniček destilované vody s jednou třetinou sklenky jablečného octa. Můžeme používat už jen tento základ, ale je možné ho různými způsoby vylepšit. Pokud destilovanou vodu nahradíme bylinnými nálevy, můžeme zlepšit působení na různé druhy pleti. A tak pro tu mastnou se dá využít měsíček, šalvěj nebo přeslička rolní a pro suchou a citlivou zase destilku nahrazujeme nálevem z chrpy, proskurníku nebo zelené petrželky.
* místo destilované vody je možné použít i nesycenou minerálku.
Ahoj, chtěla bych se zeptat na max. dobu uchování a prostředí pro uchování (pokojová teplota, lednice, tma atd.) Děkuji za odpověď, Lucka.
Tepelně upravené a s octem dlouho. Pokojová teplota je ok, zvláště pokud je máte v neprůhledné lahvičce. Pokud ne, lepší je se držet klasické tmy a chladu (lednice)