Boty na vysokém podpatku rozhodně zdravé nejsou. O tom nepochybuje asi nikdo. Ale v některých situacích člověk chce, nebo i dokonce musí dělat to, co není příliš rozumné či mírně škodí jeho zdraví. Což je právě případ vysokých podpatků. To ale neznamená, že je úplně jedno, jaké boty si koupíme. Správný výběr škodlivé účinky přinejmenším částečně omezí.
1. při nákupu se rozhodně vyhýbáme příliš těsným modelům, které nás po nazutí někde svírají. Noha na vyšším podpatku mnohem rychleji opuchne a její nošení se pro nás stane naprostým utrpením. Tak zvaně rozchodit do ideální podoby se tento typ obuvi nikdy nepodaří.
2. stejně tak se vyhýbáme i botám, ve kterým nám noha až moc „plave“. Celý den bychom museli mít napnuté svaly a šlachy, abychom ji udrželi ve správné poloze, která nehrozí úrazem.
3. při nákupu je nezkoušíme pouze v sedě, čím víc se v nich v obchodě projdeme, tím víc můžeme objevit problémů, které by jejich nezdravost ještě zvyšovaly. Při zkoušení bychom měli cítit, že váha těla není pouze na špičce nohy – tak se děje v případě, že mají špatně umístěný podpatek – takové boty rozhodně nekupujeme, to se časem rozhodně nespraví.
4. jestliže máme palec na noze delší než ostatní prsty, vybíráme si boty s kulatou špičkou, jestliže nejdelší je druhý prst, můžeme sáhnout i po špičatých modelech.
5. z hlediska zdraví je nejlepší vybírat boty se špičkou otevřenou, která výrazně omezí vznik různých otlaků či deformace polohy prstů. Samozřejmě ne vždy to společenská situace dovoluje.
6. s výškou podpatku opatrně. Pokud nemáme zkušenosti s nošením takových bot, začínejme u nižších (ty jsou obecně i zdravější) a teprve s postupem času je zvyšujme. Příliš vysoký podpatek se pozná jednoduše – nutí nás krčit nohy v kolenou.
7. bota na podpatku by měla být pokud možno kožená.
8. podrážka na špičce by neměla být příliš tenká, jinak hrozí, že se vám začnou velmi rychle unavovat nohy a s tím samozřejmě přijde i bolest.
9. lepší jsou vždy boty, které mají tkaničky, suchý nebo klasický zip či jinou formu zapínání.