Vyčistit plíce potřebují nejen aktivní či bývalí kuřáci. Dýchací soustava každého z nás je neustále naražena na kontakt se znečištěným ovzduším, prachem a alergeny, které se v plicích postupně usazují. Podle různých odhadů denně vdechujeme dokonce až kolem čtvrt kilogramu různých nečistot. Většiny z nich se zdravý organismus dokáže zbavit, ale pokud jsme oslabeni nebo přidáváme do plic další škodliviny kouřením, najednou naše tělo má problém. Proto je rozumné poznat různé metody, které pomáhají plíce pročistit.
Eukalyptus
Výtažky z eukalyptu (neboli blahovičníku) jsou součástí nepřeberného množství přípravků, které zmírňují problémy spojené s kašláním. Jejich výrobci velmi dobře vědí, že je účinný. Pomáhají odkašlávat, oslabují intenzitu kašle a zároveň uklidňují podrážděnou dýchací soustavu. Navíc obsahují silné antioxidanty, které výrazně zlepší celkovou obranyschopnost a kondici našeho organismu. Pokud chceme eukalyptus používat k vyčištění plic, nejlepší bude, když si pořídíme kvalitní eukalyptový olejíček. S jeho pomocí si pak můžeme připravovat různé inhalace. Nejjednodušší je pravidelně přikápnout pár kapiček do každé teplé koupele, ale můžeme také napařovat dýchací soustavu klasicky u horkého hrnce s hlavou přikrytou ručníkem. K druhé metodě sáhneme hlavně v situaci, kdy máme plíce hodně zanesené kouřením.
Plicník
I název této mírně pozapomenuté bylinky naznačuje, že bude mít asi něco společného s plícemi. Už od středověku ji bylinkářky a bylinkáři doporučovali při různých onemocněních dýchacích cest. Dnes je plicník stále využíván v lidovém léčitelství a v homeopatii. Z důvodu vyššího obsahu alkaloidů doporučuje klasická medicína opatrnost při jeho vnitřním užívání, které by nemělo trvat déle než dva týdny. Než se rozhodneme pít nebo jíst léky vyráběné z plicníku, nejrozumnější bude, když vše ještě probereme se svým lékařem. Účinky této byliny ale můžeme vyzkoušet i zevně při koupeli. Sto gramů drogy zalijeme litrem vroucí vody a pod pokličkou necháme stát přibližně půl hodiny. Průběžně promícháváme. Vzniklou tekutinu nalijeme do vany naplněné do poloviny. Voda by měla mít teplotu kolem čtyřiceti stupňů. V lázni se pak namáčíme přibližně dvacet minut. Pro vnitřní užití se nejčastěji připravují odvary.
Zázvor
Vyčistit plíce můžeme i s úplně obyčejným oddenkem čerstvého zázvoru. Konec konců různé zázvorové čaje a sirupy patří k nejklasičtějším lékům, které už naše prababičky podávaly při kašli a nachlazení. Protože účinkují… A stejně tak dobře účinkují i při pročišťování dýchací soustavy. A je jedno, jestli je chceme provést z důvodu kouření nebo jen pro příslovečnou údržbu organismu. Zázvor celkově rozehřívá, posiluje imunitu, zvyšuje tvorbu hlenu, ale zároveň ho ředí a usnadňuje jeho odkašlávání, díky čemu se naše plíce mnohem lépe zbavují různých usazených škodlivin. Nejjednodušší čaj uděláme tak, že několik oloupaných plátků oddenku zalijeme vroucí vodou, necháme louhovat a když nálev trochu vychladne, přidáme do něj citron a med a pokud možno najednou vypijeme.
Na očistu plic po následcích kouření si můžeme vyrobit i speciální cibulovo-zázvorový sirup. Litr vody svaříme s čtyřmi sty gramy třtinového cukru. Přidáme čtyři sta gramů rozčtvrcené cibule a pět centimetrů nastrouhaného oddenku zázvoru. Po minutě přisypeme dvě polévkové lžíce kurkumy, zamícháme, stáhneme oheň a vaříme, dokud se sirup nezredukuje na polovic. Přecedíme do sklenice a po vychladnutí uskladníme v ledničce. Podáváme dvě lžíce před snídaní a dvě po večeří.
Jídlo a životospráva
I u pročišťování plic hraje významnou roli (podle některých odborníků dokonce nejvýznamnější) životospráva a jídelníček. Naše strava by měla obsahovat větší množství vlákniny, tělu bychom měli dodávat zvýšené množství vitamínů A, C a E. Když chceme vyčistit plíce, tak na se čas vyhýbejme uzeným výrobkům, polotovarům, cukru a velmi výrazně omezme spotřebu soli. Z koření se snažme častěji používat tymián, oregano, mátu, rozmarýn, kajenský pepř a také již výše zmíněný zázvor. Důležitý je dostatečný přísun tekutin (i když při jídle bychom v tomto případě pít neměli). Pravidelně saháme po zeleném čaji (zvláště pokud čistíme plíce z důvodu kouření), nesycených minerálkách a zeleninových šťávách. Snažíme se věnovat nějaké fyzické aktivitě, která nás donutí zhluboka dýchat. Pokud možno si pro ni vybereme místo, kde je co nejčistší ovzduší – ideální je les nebo park. Každý den si dopřejeme teplou koupel a pokud to možnosti a zdraví dovolují, jednou až dvakrát týdně navštívíme saunu.