Samo krvácení z nosu převážně není bolestivé. Zvláště pokud se jedná o situaci, která vznikne takzvaně jen tak sama od sebe a nebo například po silnějším smrkání. To ale neznamená, že tekoucí krev není vůbec žádný problém. Jedná o společensky, fyzicky i psychicky diskomfortní situaci a proto je rozumné znát různé způsoby, jak krvácení z nosu co nejrychleji zastavit. S jedním z nich přišel i redaktor zdravotnického magazínu Harvardské univerzity Patrick J. Skerret.
Proč nám teče krev z nosu
Příčiny krvácení mohou být různé. Samozřejmě se může jednat o následek nějakého úrazu, při kterém jsme se silně praštili do nosu. Také může být efektem příliš silného smrkání a nebo jedním z příznaků, které nás varují, že máme poškozenou nebo příliš suchou sliznici. Na druhý případ si musíme dávat pozor během léta. Zvláště pokud musíme dlouhou dobu pobývat v klimatizovaných prostorách. Časté krvácení občas naznačuje, že máme nedostatek vitamínu C, K nebo D a také je doprovodným jevem některých nemocí.
Jak rychle zastavit krvácení
Metodu kterou doporučuje v úvodu zmíněný redaktor z Harvardu, odborně ověřila doktorka Marie Picketová, která přednášela na zdravotnické fakultě této univerzity. Podle jejího výzkumu má úspěšnost až devadesát čtyři procent. Není vůbec složitá, jen na začátku chce asi trochu cviku.
- Hlavu nakloníme dopředu, aby krev nestékala do krku. To by u některých lidí mohlo vyvolat nevolnost či zvracení, které by vše jen zbytečně komplikovalo.
- Palcem a ukazováčkem jedné ruky chytíme nos u kořene. Výběr ruky záleží na nás, levák asi použije levou a pravák pravou.
- Sevřené prsty pomalu přesuneme směrem dolů tam, kde začíná nosní chrupavka.
- Pevně zmáčkneme a držíme.
- To, že vše děláme dobře, poznáme velmi jednoduše. Krvácení se buď zastaví nebo výrazně klesne jeho intenzita.
- Pokud se nic nezměnilo, opatrně přesouváme sevřené prsty a snažíme se najít správné místo.
- Nos držíme pevně sevřený přibližně pět minut.
Pokud se krvácení přeci jen nezastavilo, nos pustíme a postup ještě jednou zopakujeme. Pokud ani podruhé nejsme úspěšní, můžeme vyzkoušet ještě různé klasické postupy, jako například vatu či gázu v nosní dírce. V případě velmi intenzivního a neustávajícího krvácení, ale místo dlouhého experimentování na vlastní pěst raději vyhledáme odbornou pomoc.