Od konce léta až do podzimu je na pultech spousta čerstvé a kvalitní zeleniny od našich farmářů. Jestliže máme větší mrazák, stojí za to si část té nejhezčí zmrazit na zimu, kdy v obchodech se setkáváme hlavně s dovozem nepříliš vysoké kvality. Jen musíme vědět jak na to, protože postupy se u různých druhů zeleniny přeci jen trochu liší.
Skoro každou zeleninu, kterou plánujeme zmrazit na více než dva týdny bychom měli předtím blanšírovat. To znamená, že bychom ji měli na krátkou dobu (maximálně několik minut) ponořit do vařící vody a potom ihned ochladit pod vodou studenou. Díky tomu zelenina si udrží nejen barvu ale také svou pevnost a je mnohem chutnější i po rozmrazení. Nejpohodlnější je zmrazit zeleninu rozloženou na nějakém tácku a teprve potom ji překládat do sáčků – díky tomu se nám neslepí do jedné obrovské koule a později se s ní lépe pracuje. Každý sáček či misku bychom měli označit datem, kdy byl připraven.
Brokolice – rozdělíme ji na růžičky, které blanšírujeme dvě minuty
Cibule – oloupeme ji, nasekáme na kostičky a pokud chceme ji zbavit štiplavosti, tak ji blanšírujeme dvě minuty, jestliže ne, mrazíme ji rovnou. Po rozmrazení se nehodí do tepelně neupravovaných potravin.
Celer – oloupeme, nakrájíme na kostičky, blanšírujeme tři minuty. Než ho dáme zmrazit, ještě promícháme s trochou citronové šťávy.
Cuketa (lilek) – k mražení se hodí jen mladé kousky, které bychom měli předtím nakrájet. Blanšírovat je nemusíme, pokud chceme, tak půl druhé minuty.
Červená řepa – mladou nakrájíme i s listy a lodyhami na menší kousky, pak se blanšíruje tři minuty. Starší velké bulvy buď oloupeme a nakrájíme na kostky či pláty, které pak blanšírujeme pět minut a nebo je pořádně omyjeme, povaříme dvacet minut i ve slupce a teprve potom oloupeme a nakrájíme.
Fazolky – nejdříve jim odřízneme oba konečky, delší kousky rozpůlíme a pak je blanšírujeme dvě minuty.
Hrášek – vyloupeme zrníčka z lusků a ty pak blanšírujeme necelé dvě minuty.
Chřest – odřízneme tvrdý konec a blanšírujeme dvě minuty.
Kedlubna – před tříminutovým blanšírováním bychom ji měli nejdřív nakrájet na plátky nebo větší hranolky.
Křen – nemusí se blanšírovat, lze ho zmrazit v celku a nebo nastrouhaný, v druhém případě bychom ho měli ještě pokapat citronovou šťávou.
Kukuřice – vyloupeme semínka, která blanšírujeme šest minut.
Květák – rozebereme ho na růžičky a blanšírujeme tři a půl minuty, před zamrazením se občas doporučuje ho ještě pokapat citronovou šťávou.
Mrkev – omyjeme, očistíme a pak ji blanšírujeme tři minuty. Zmrazit lze v celku nebo ji ještě nakrájíme na kostičky.
Paprika – omyjeme, rozřízneme, odstraníme střed a semínka, nakrájíme na plátky a blanšírujeme dvě minuty. Po rozmrazení se nehodí do tepelně nezpracovávaných jídel.
Petržel, pastiňák – oloupeme, blanšírujeme dvě minuty. Podobně jako mrkev se před tím, než ji dáme zmrazit, musíme rozhodnout jestli v celku nebo nakrájenou.
Pórek – zmrazit má smysl jen mladé a tenké kousky (pouze bílou část). Nakrájíme ho na kolečka a ty blanšírujeme čtyři minuty.
Špenát – blanšírujeme dvě minuty, skladujeme buď nakrájený nebo v celku.
Růžičková kapusta – blanšíruje se tři minuty
Zelené koření (petržel, listy celeru, petrželka) – pořádně je omyjeme, osušíme, nasekáme a přeložíme do menších mističek.
Zelí – odstraníme ošklivé listy, střední košťál a nakrájíme ho nebo nakrouháme. Blanšírujeme čtyři minuty v mírně osolené vodě.
Rajčata, ředkvičky, okurky nebo salát se nedoporučuje mrazit.