Podrážděná a nebo nemocná slinivka dokáže člověka velmi nepříjemně potrápit. Samozřejmostí je návštěva lékaře, který určí další postup léčby. Ale s jistotou můžeme říci, že jedním z pomocných a doporučených postupů bude úprava jídelníčku. Přesná dieta bude určitě sestavena lékařem na míru, ale člověk se může připravit předem, co v ní zhruba bude a nebo upraví jídelníček v situaci, kdy návštěva lékaře bude mírně náročnější, například když nás potíže se slinivkou chytí na začátku víkendu. Léčebná dieta by obecně měla být lehce stravitelná, s malým obsahem tuků, ale zároveň dostatečným přísunem energie a také by naše tělo mělo zpracovávat beze zbytků co největší množství přijatých potravin.
1. Jedním z nejdůležitějších bodů je absolutní rezignace z alkoholu. Také bychom měli snížit nebo úplně odstranit z jídelníčku černou kávu a silný černý čaj. Pokud se nám zdá, že bez jedné z těchto dvou tekutin opravdu nemůžeme přežít, dělejme je výrazně slabší.
2. Měli bychom jíst spíše menší porce a to pětkrát až šestkrát denně. Konec konců tento způsob stravování je zdravější pro každého, takže když nás ho slinivka „naučí,“ stojí za to ho udržet i když nemoc přejde.
3. Koření používejme jemné, nedráždivé. Vhodný je například kopr, hodí se i majoránka, bazalka, zelená petrželka a nebo citronová šťáva. Pokud možno se vyhýbejme všem velmi výrazným a hlavně pikantním kořením, jako jsou pálivá paprika, chilli, pepř, bobkový list a také hořčice. Vzdát bychom se měli také všech umělých dochucovadel (a také těch různých pikantních či exotických omáček, včetně sojovky). Jinak bude naše slinivka hodně trpět.
4. V našem jídelníčku by měl být dostatek mléčných výrobků, ale kupovat bychom měli jen ty, se sníženým obsahem tuku. Samozřejmě není nutno jít do extrému, mléko stačí polotučné. Protože místo nákupu odstředěného si prostě stačí jen nelít vodu z vodovodu.
5. Uzeniny obecně dieta pro nemocnou slinivku nedoporučuje. Pokud si ale bez nich nedokážeme představit život, vybírejme pokud možno nějaké bez tuku, z čistého masa, pouze drůbeží a spíše domácí výroby. Ale opravdu je lepší alespoň na čas tuto lahůdku vysadit, aby si naše břišní slinivka odpočinula.
5. Asi to většinu lidí překvapí, ale při potížích se slinivkou bychom se měli vyhýbat celozrnnému a tmavému pečivu. Místo něj se jí pečivo světlé, včetně obyčejného pšeničného i žitného chleba. Nejíme ho ale hned po přinesení z obchodu, nejlepší je, když si jeden den odpočine.
6. Mezi v dietě doporučená masa obecně patří drůbež, králík, telecí nebo mladé hovězí. Výtečné jsou i ryby. Můžeme si dopřát i různé exotičtější tvory, jako například pštrosa, ale obecná podmínka je ta, aby to maso bylo pokud možno bez tuku. Což ale i znamená, že pokud nás trápí břišní slinivka, tak si vybereme samozřejmě místo vepřového řízku řízek kuřecí, ale měl by být z prsíček a ne stehenní. Vyhýbáme se také všem vnitřnostem.
7. Dieta na slinivku by neměla obsahovat různé těžší polévky a taktéž klasické české husté omáčky. Potraviny jezme pokud možno ve vlastní nezahuštěné šťávě. Z polévek, taktéž nezahuštěných, preferujme hlavně různé lehké zeleninové.
8. Ovoce a zelenina musí na jídelníčku zůstat, ale vše bychom měli pečlivě loupat. Ze zeleniny je vhodná například mrkev, salát nebo dýně. Lepší jsou mladé šťavnaté plody. U ovoce rozhodně si neublížíme, pokud vsadíme na jablka, banány, broskve nebo meruňky. Vybírejme pouze to, co roste v sezóně a kupujme jen opravdu hezky vyzrálé plody – lepší je nakupovat na různých trzích od domácích výrobců. Protože „supermarketové“ ovoce a zelenina bohužel jsou velmi často podtržené ještě nezralé a „dozrávají“ při převozu, či po dovezení, ve velkoskladech.