Játra vydrží opravdu hodně a mají fenomenální schopnost regenerace. Musíme se opravdu hodně snažit, abychom s nimi měli nějaké problémy. Ale stejně nemá smysl je zbytečně týrat, a určitě stojí za to vědět, jaké jsou pro tento orgán vhodné a nevhodné potraviny. Rozumná jaterní dieta může být součástí jídelníčku i úplně zdravého člověka, který svůj organismus chce udržet v dokonalém pořádku.
Jak už bylo uvedeno na začátku, játra zvládají bez problémů i opravdu velmi nešetrné zacházení. Ale jsou věci, které jim vyloženě škodí. Zjednodušeně se dá říci, že hlavními nepřáteli jsou alkohol, tabákové výrobky a různé farmaceutické přípravky – a pozor, v některé situaci to lze říci i o bylinkové léčbě. Samozřejmě jedna sklenička nějakého rozveselujícího nápoje nám asi naprosto nic neudělá. Rizikové je hlavně množství a ještě více nevhodná kombinace. Například pokud si po hodně sytém obědě dáme nějakou bylinku na zlepšení zažívání a urychlení metabolismu a pak vyrazíme na pár sklenek s přáteli, do oblaků nikotinového dýmu a nakonec si po návratu domů zobneme před spaním nějakou pilulku, aby nám ráno bylo dobře, tak jsme játrům zasadili opravdu velmi tvrdou ránu. Jestliže se chystáme na zábavu, raději se vyhněme jakýmkoliv léčivům, včetně těch přírodních. Jinak pokud naše játra jsou v relativní pohodě, tak stačí to nepřehánět s tučnými masy, smaženými pokrmy, polotovary (včetně fast foodů) a prostě se nepřejídat. Zvláště na noc bychom měli nechat náš centrální orgán metabolismu trochu odpočívat.
Jaterní dieta u lidí, jejichž malá chemická továrna je již významnějším způsobem poškozená, je samozřejmě mnohem přísnější. Obecná zásada zní, játra nesmíme příliš přetěžovat, tudíž bychom měli jíst potraviny, které jsou velmi jednoduše stravitelné. A bohužel v tomto případě musíme z jídelníčku vyřadit nebo přinejmenším omezit hodně jídel, která jinak řadíme mezi ta výrazně zdravá. Nevhodné, kromě již dříve uvedených potravin jsou mimo jiné celozrnné pečivo, tmavá rýže, kroupy, zelenina i ovoce, které mohou způsobit nadýmání (asi u každého jde například o luštěniny či kapustu nebo cokoliv nezralého, ale seznam je v tomto případě hodně individuální), tučné mléčné výrobky, pikantní jídla (a nejde jen o chilli, ale například i o křen), silné vývary a omáčky, které jsou na nich postaveny, silná káva, čokoláda a potraviny, které obsahují hodně vajec.
A co by jaterní dieta měla obsahovat? Například se doporučuje spíše světlé pečivo, kterému bychom se jindy měli vyhýbat, pokud možno by nemělo být moc čerstvé. Dále jsou vhodné normální těstoviny, rýže, různé kaše a vločky (vařené), nízkotučná mléka, kefíry, jogurty, nízkotučné mléčné výrobky, bílky, libové telecí, hovězí, kuřecí či krůtí (lepší jsou prsíčka bez kůže než stehýnko), netučné ryby (treskovité, štika či candát), brambory, kořenová zelenina a zralé ovoce (ale tady je to individuální, viz poznámka u nevhodných potravin), med, kompoty, jemná koření, různé zeleninové polévky, omáčky s malým množstvím tuků a ze sladkostí můžeme si občas dopřát nějaký moučník, při jehož výrobě jsme nepoužívali žloutky.
info: pozor, jaterní dieta pro nemocného by měla být připravena odborníkem na míru, protože vhodnost a nevhodnost některých potravin musí být posouzena ještě podle aktuálního stavu organismu a případného nedostatku některých vitamínů a minerálů.