Javorový sirup je tradičním sladidlem v Severní Americe. Podle indiánů šlo o dar, který lidem věnovali bohové a s jeho sběrem bylo spojeno také mnoho různých náboženských rituálů. Na chuť mu přišli i kolonizátoři, kterým mimo jiné pomáhal nahradit velmi drahý dovážený cukr. Ale redukovat javorový sirup pouze do role sladidla by bylo trochu nespravedlivé. Tento čistě přírodní produkt má také zajímavé léčivé účinky – můžeme z něj mimo jiné připravit i velmi dobrý sirup na kašel.
Javorový sirup je zdrojem zinku, draslíku, hořčíku, vápníku, fosforu, železa a manganu. Obsahuje vitamíny B, H i PP a také v něm najdeme několik desítek různých antioxidantů, které mohou částečně působit i jako prevence proti vzniku rakoviny a jiných civilizačních onemocnění. Některé z nich mají antibakteriální působení a podle různých výzkumů určité látky obsažené v javorovém sirupu nás mohou částečně chránit před cukrovkou.* Japonští vědci také objevili, že pravidelně podávaný po malých dávkách zlepšuje činnost jater.
Ale vraťme se zpátky k receptu na klasický javorový sirup proti kašli. Budeme potřebovat skleničku sirupu, jeden kvalitní citron (měl by být pokud možno z bio produkce neošetřovaný chemií – při přípravě léku se vyplatí trošku připlatit, odměnou nám bude mnohem lepší kvalita a žádná zdravotní rizika), jedna lžíce šalvěje, jedna lžíce lněného semínka a jedna lžíce proskurníku. Citron omyjeme a nakrájíme na tenké plátky. Do hrnku dáme javorový sirup a zalijeme stejným množstvím dobré vody. Uvedeme do varu a na mírném plaménku ohříváme přibližně deset minut. Pak přidáme ostatní suroviny a na co nejmenším ohni ohříváme vše dalších patnáct minut. Necháme vychladnout, přikryjeme a uskladníme v lednici. Podáváme třikrát až čtyřikrát denně při mokrém i suchém kašli dokud nás zdravotní problémy úplně nepřejdou.
* Samozřejmě po propuknutí cukrovky je to už bohužel jinak. Tam se musíme velmi pečlivě řídit dietetickými doporučeními lékaře – sto gramů javorového sirupu odpovídá přibližně šedesáti gramům cukru.