Jmelí má většina lidí spojena jen s vánočními svátky, kdy zavěšená snítka by nám měla přinést štěstí a polibek pod ní upevní lásku. Někdo si ještě mírně vzpomene, že jde o pradávnou magickou rostlinu, která byla nějak spojena s našimi keltskými prapředky a jejich magickými srpy. Ale málokdo už ví, že se jedná o velmi zajímavou léčivou surovinu, která prospívá našemu zdraví.
Magické účinky spojované s Vánocemi jasně prokázat nejde. Mimochodem není mnoho lidí, kteří by tušili, že tento zvyk k nám přišel z Anglie, kde se ho také spojuje s keltským dědictvím.* V laboratořích také bohužel nezjistíme, jestli měli staří Vikingové pravdu, když jmelím odháněli různá ďábly a démony. S jistotou ale víme, že léčivé účinky jmelí zpozorovali už i v antických dobách, ve středověku se jednalo o oblíbenou surovinu kořenářek a dnes výtažky ze jmelí využívá i farmaceutický průmysl. Najdeme je například v léčivech na vysoký tlak, pomáhají při zánětech kloubů, doporučují se během menopauzy, působí močopudně a nyní se objevují i jako podpůrná léčba při rakovině (a to i oficiálně, nejen jako doporučení domácích léčitelů, i když výsledky bádání ještě nejsou úplně jednoznačné a ve všech zemích uznávané).
Léčivé účinky jmelí můžeme vyzkoušet i v domácích podmínkách. Měli bychom to ale dělat až po konzultaci s odborníkem, neboť užívání této rostliny může vyvolat i nepříjemné zdravotní problémy, jako jsou například průjem, zvracení, křeče nebo halucinace. Určitě bychom nikdy neměli překračovat lékařem doporučené dávkování. Babky bylinkářky jmelí využívaly jako uklidňující lék, také ho podávaly při potížích s vysokým tlakem, proti zánětům a při onemocněních močových cest. Někdy se také rostlinka aplikovala zevně, zvláště na lupénku, různé alergie a spáleniny.
Podle tradic sílu jmelí ovlivňují hlavně dva faktory. Prvním je strom hostitel, na kterém parazit vyrostl a druhým je samozřejmě období sběru. Pro léčivé účinky se doporučuje sbírat výhonky jejichž tloušťka nepřekračuje půl centimetru. Rostlinu sušíme pomalu, teplota by neměla překračovat dvacet pět stupňů. Usušenou drogu se skladuje v prodyšných pytlích uložených v dobře větraných místnostech. Pozor, účinné látky se varem ničí, proto se používají hlavně různé výtažky nebo za studena vytvořený macerát. Jeho výroba je velmi jednoduchá, stačí zalít dvě lžíce sušeného jmelí sklenicí studené, ale dříve převařené, vody a vše necháme přes noc louhovat. Připravené množství je jednodenní dávka, kterou se pije na třikrát.
* Podle skutečné původní tradice bychom se pod větvičkou neměli jen políbit. Správné využití magické síly by mělo spočívat v tom, že muž po polibku ještě odtrhne jednu kuličku a pokud je poslední, dostane od bohů dar plodnosti.
JMELÍ