Borůvky už hezkých pár let nejsou pouze sezónní záležitost. Tyto sladké plody můžeme potkat na pultech českých obchodů téměř po celý rok. Jen obvykle se nejedná o ovoce brusnice borůvky ale o tmavě modré bobule, které vyrostly na brusnici chocholičnaté. Tento keř dorůstající až do výšky dvou a půl metru je u nás známější pod názvem kanadská borůvka. Jeho plody se podle některých vědců řadí k nejzdravějším druhům ovoce na světě.
Co se v nich skrývá
Plody brusnice chocholičnaté jsou výborným zdrojem různých vitamínů a stopových prvků. Obzvlášť důležitá je vysoká koncentrace antokyanů (mimo jiné právě jim borůvky za svou tmavě modrou barvu). Najdeme v nich vitamíny A, B, C, E, K a PP. Z minerálů je důležitý obsah vápníku, manganu, draslíku, fosforu, selenu, zinku a mědi. Také, stejně jako jiné ovoce, jsou dobrým zdrojem vlákniny a navíc nemají moc kalorií, takže jejich uzobávání by nijak nemělo ublížit naší váze. Dokonce pokud borůvkami nahradíme sladkosti, tak nám možná i kila začnou rychleji ubývat.
Borůvky proti rakovině
Pravidelná konzumace tohoto ovoce může působit preventivně proti vzniku různých druhů rakoviny. Jak už je uvedeno v předchozím odstavci, mají vysoký obsah antokyanů a také dalších antioxidantů, které dokážou chránit náš organismus před působením různých karcinogenů. Černé kanadské jahody obsahují kyselinu gallovou, jež brzdí rozvoj rakovinného bujení v hrtanu, játrech a plicích. Navíc mají i další fytoestrogeny, které mohou snížit riziko vzniku nádorů prsu a štítné zlázy.
Pro bystrozrak
O kanadské borůvky by se měli zajímat lidé, kteří často sedí u počítače a namáhají své oči. I když v dnešní době se toto doporučení vlastně týká téměř každého, protože pokud už někdo nemusí neustále koukat do monitoru, tak velmi často tráví spoustu času nakukováním na obrazovku mobilního telefonu. Vysoký obsah antokyanů má blahodárné účinky na unavený zrak a také zlepšuje vidění v šeru a horších světelných podmínkách. Výtažky z ovoce se využívají při léčbě makulární degenerace, zákalů a různých onemocnění oční sítnice.
Zdravé srdce
Vláknina, fytoestrogeny, antokyany, vitamín E a další antioxidanty dokážou snižovat hladinu takzvaného špatného cholesterolu a držet ten dobrý na správné hladině. Díky tomu si můžeme držet krevní tlak mnohem lépe pod kontrolou. Podle několika vědeckých výzkumů, stačí sníst jednu skleničku kanadských borůvek týdně, aby se snížilo riziko, že onemocníme nějakou chorobou oběhové soustavy, až o deset procent. Látky obsažené v ovoci působí blahodárně na cévy a zpomalují proces kornatění tepen neboli aterosklerózu.
A to ještě nebylo všechno
Vlastnosti malého modrého zázraku (neplést jistými pánskými pilulkami) na již uvedeném nekončí. Díky vitamínům, vláknině, pektinům a tříslovinám pozitivně ovlivňuje náš trávicí systém, kde navíc dokáže ničit bakterie E. Coli. Zlepšuje trávení, urychluje metabolismus a navíc pomáhá odstraňovat toxiny z našeho organismu. Podle britských vědců může zpomalovat proces stárnutí a navíc zlepšovat paměť i koncentraci. Látky obsažené v kanadských borůvkách pozitivně ovlivňují tvorbu kolagenu a chrání nás před jaterní cirhózou. No a nakonec, to ovoce opravdu skvěle chutná, tak proč nespojit užitečné s velmi příjemným.