Spousta lidí jí kapra jen o Vánocích a to bez velkého nadšení. Nemálo Čechů ho vůbec odmítá a místo něj dlabe nepostní a netradiční řízek, protože mají vryté do paměti, že je to bahnitá ryba co smrdí rybinou a navíc je hodně tučná, tudíž určitě nezdravá. Přitom paradoxně kapr je ve skutečnosti velmi zdravý a u čerstvé ryby je rozhodně i chuťová kvalita jeho masa velmi dobrá.
Kapra bereme jako naši klasickou českou rybu. Rybnikářství, zvláště na jihu naší krásné vlasti, má u nás velkou tradici a to již po mnoho staletí. Přitom ve skutečnosti kapříček je host, který k nám doplaval někde z východu, kde ho také v Číně poprvé začali „průmyslově“ chovat. Bylo to již někdy kolem pátého století před naším letopočtem. První informace o této rybě, které mají evropský původ pochází ale také z doby před naším letopočtem, kapra zmiňoval Aristoteles a také Plinius Starší. Za výrazné rozšíření v Evropě vděčí tato ryba mnichům, kteří ho rádi chovali, jako ideální postní jídlo, v klášterních rybníčcích a to již v hlubokém středověku. V dnešní době je vyšlechtěno více různých druhů, z Japonska přišla i móda na ozdobné barevné kapříky koi.
Všichni ti lysci, šupináči a další varianty mají jednu věc společnou. Je to maso vysoké kvality. Dá se říci, že je i dietní. V dnešní době navíc již téměř není možné narazit na onoho klasického „bahňáka,“ který kaprům udělal mezi lidmi špatnou pověst. Zvláště, pokud si rybku stáhneme, či necháme stáhnout, z kůže, pod kterou se nachází největší množství tuku, který přenáší specifickou vůni rybiny. A není nutno ani kupovat jen kapra kolem dvou kil, i větší exempláře jsou v dnešní době lahodné.
A kdybychom si rozebrali kapří maso podrobněji, tak zjistíme opravdu zajímavé věci. Ve sto gramech kapříka je kolem 100 kcal. Ve stejném množství se najde osmnáct gramů bílkovin a přibližně pět gramů tuku (z toho důvodu je řazen mezi středně tučné ryby) – v tom 700 mg omega-3 a 500 mg omega-6 kyselin. I když u množství kalorií a tuku hodně záleží na tom, v jakém prostředí kapr vyrůstal a čím se krmil. Může ho být i o trochu více, ale i o trochu méně. Z vitamínů zde najdeme A, C a několik „béček.“ Z minerálů je významněji zastoupen fosfor, draslík, sodík, vápník a hořčík.
Z výše uvedeného je samozřejmé, že konzumace kapřího masa nám nijak škodit nebude. Naopak, je prospěšná pro naše zdraví, pomůže snížit hladinu cholesterolu v krvi a hodí se i do různých diet. Samozřejmě hodně záleží také na úpravě. Nejklasičtější obalovaný kapr z friťáku asi nebude to pravé ořechové, i když jednou za čas rybí řízeček nikoho nezabije. Z jídla musíme mít také potěšení a nemůžeme ho brát pouze jako zdroj energie a zdraví prospěšných látek. Ale kromě smažení existuje velké množství různých dalších způsobů úpravy této ryby, které jsou pro naše zdraví výrazně prospěšnější a chutné jsou převelice. Inspiraci můžete čerpat třeba z těchto receptů https://www.kucharka-recepty.com/tag/kapr. A kapra si pak dát taky i mimo Vánoce, v obchodech se dá dobrý, chlazený nebo i přímo čerstvý koupit celý rok.