Klíčky z různých semínek získávají čím dál tím větší oblibu. Jsou chutným a hlavně zdravým zdrojem mnoha vitamínů a minerálů. Můžeme je koupit v obchodech se zdravou výživou a nebo si je docela snadno vypěstovat v domácích podmínkách. Doma si vypěstujeme i takové klíčky, na které na pultech bio krámků téměř nikdy nenarazíme. To je případ i červené řepy.
Naklíčená červená řepa má jemně zemitou příchuť, trochu podobnou té, kterou známe u zralých bulv. Můžeme ji využívat nejen jako součást zdravých salátů, ale hodí se i jako ozdoba různých pokrmů. Klíčky mají velké množství vitamínu A, B a C, obsahují také vápník, draslík, železo, hořčík, měď, mangan a také stopové množství vzácných prvků, jakými jsou cesium a kobalt. Zvláště ten druhý je v malém množství velmi významný pro lidský organismus, protože je potřebný pro tvorbu červených krvinek. Z tohoto důvodu by klíčky z červené řepy měli jíst lidé, kteří trpí chudokrevností. Naklíčená semínka také pomáhají snižovat krevní tlak, odkyselují organismus a díky vláknině mohou být prospěšné při různých problémech s trávením. Pigment betacyanin, který zodpovídá za červenou barvu rostliny, je velmi dobrým antioxidantem, který může sloužit i jako jistá forma prevence proti vzniku rakoviny. Klíčky mají také tu výhodu, že během své krátké existence v čistém prostředí nenahromadily v sobě dusičnany.
A jak si v domácích podmínkách můžeme klíčky z řepy vypěstovat? Není to vůbec velká věda. Před klíčením je užitečné dát semínka na deset až dvacet hodin do lednice (teplotní šok je povzbudí k větší aktivitě), ale není to vyloženě nutné. Poté je zalijeme vlažnou vodou a namočíme na dvanáct až patnáct hodin. Následně je umístíme na teplé místo a dvakrát denně proplachujeme. V případě červené řepy se doporučuje semínka v počáteční fázi držet ve sklenici a při proplachování jí více potřásat, aby se jednodušeji oddělila tvrdší slupka. Po přibližně třech dnech, kdy při proplachování zůstává již čerstvá voda je můžeme rozložit na nějaký tácek – díky tomu můžeme klíčky pak sklízet pohodlným ostříháním a nemusíme se moc starat o případné slupičky, které by nám při jídle příliš nechutnaly. Červené řepě musíme nechat na klíčení přibližně šest až sedm dní.