Klystýr neboli výplach střev patří mezi velmi staré léčebné metody. Byly časy, kdy se ho považovalo společně s pouštěním žilou pomalu za všelék, dnes se v medicíně používá jen ve velmi omezeném množství případů. Ale s růstem módy na původní léčebné postupy stále více lidí si dělá klystýr samo doma. K čemu by měl být dobrý a před čím někteří lékaři varují?
Paradoxně móda na klystýr vychází z velmi podobných důvodů, jaké vedly ve středověku k jeho masovému používání. Ve středověku lékaři zjistili, že jejich zámožní pacienti se neustále přejídají a velmi málo hýbou. Proto je neustále pronásledují problémy s trávením, které téměř vždy provázela zácpa a nadýmání. A výplach střev dokázal velmi rychle přinést úlevu. A teď se můžeme rozhlédnout kolem sebe. S rozvojem civilizace klesá nutnost pohybu, lidé se převážně věnují sedavé práci a stravovací návyky velké části populace lze bez velké nadsázky označit za příšerné. Takže není divu, že problémy spojené s trávením jsou zase na každodenním pořádku většiny domácností. A je fakt, že v mnoha případech právě klystýr může přinést rychlou úlevu. Doma se provádí buď z čisté vody, která má teplotu kolem dvaceti devíti stupňů a nebo se občas doporučuje přidat například trochu heřmánku (povařit a nechat vychladnout). Část lidových léčitelů doporučuje klystýr i jako pravidelnou součást detoxikace organismu.
A jaká jsou proti? Jako snad u všech léčebných metod i tato není vhodná pro každého. Měli by se jí vyhýbat lidé, kteří mají rakovinu tračníku, problémy se srdcem, ledvinami a nebo jsou po operaci tlustého střeva. Také se doporučuje zvýšená opatrnost u všech, kteří mají problémy s hemeroidy. A bohužel tím výčet negativ nekončí. Časté používání klystýrů může vést k výrazně zhoršené práci trávicího systému, který místo aby pravidelně „posiloval,“ najednou čeká, že to zázračná teplá voda udělá za něj. Zastánci přírodní léčby by neměli zapomínat na prostý fakt, že výplach střev není pro lidské tělo přirozeným způsobem odstraňovaní škodlivin z organismu.
A jaký je verdikt? Jedná se o záležitost hodně individuální, kterou sice lze provádět doma, ale vždy je před tím lepší konzultace s odborníkem, který prověří náš zdravotní stav a zjistí, jestli si klystýrem náhodou nemůžeme ublížit. Jako jednorázová očista jednou za čas by zdravému jedinci škodit neměla, ale rozhodně se nemůže stát náhradou za zdravý životní styl.