Všichni asi víme, že bychom měli tělu dopřát dostatek tekutin. Ale velmi často to, co je pro každého samozřejmé, většina lidí ve skutečnosti vůbec nedodržuje. Podívejme se na to, kolik bychom přibližně měli za den vypít tekutin a také si zopakujme, proč vlastně je to pro náš organismus tak důležité.
Zvláště v teplejších ročních obdobích je pravidelný a hlavně dostatečný přísun tekutin velmi významný. Bez nápojů nám hrozí problémy s močovým systémem, můžeme si výrazně zhoršit metabolismus, mnohem více jsme pod tlakem stresu, organismus v sobě hromadí různé škodlivé látky a mimo jiné nám rychleji stárne pokožka. Na správný pitný režim bychom si měli dávat pozor bez ohledu na to, jestli se pečeme někde na procházce, sedíme doma a nebo mrzneme v přehnaně klimatizované kanceláři. Už jen přibližně jednoprocentní dehydratace nám výrazně zhoršuje náladu (často se na začátku objevuje únava nebo bolest hlavy, případně oba problémy souběžně) a také ovlivňuje fyzickou kondici.
Přesná odpověď na otázku, kolik bychom toho měli za den přesně na mililitr vypít, asi neexistuje. Je to individuální a ovlivňuje to více faktorů. Proto se podívejme na obecná vědecká doporučení. Podle aktuálně platných evropských bezpečnostních norem by dospělý muž měl do sebe dostat kolem dvou a půl litru tekutin a žena o půllitr méně. Netýká se to jen nápojů, i potraviny obsahují vodu – a to nejen polévky, ale například ovoce či zelenina jí má v sobě až devadesát procent. Doporučené množství se týká také nějaké obecné průměrné teploty, takže samozřejmě ve vedrech bychom měli pít více.
A jak je to s dětmi? Tam množství tekutin, které by měly za den vypít, závisí na věku. Kojencům dostatek tekutin zajistí mateřské mléko, obecné normy jsou kolem 100-150 ml na jeden kilogram váhy (kolem jednoho roku by dítko mělo vypít přibližně litr tekutin denně), ale to se týká hlavně dětí krmených z láhve. Pak obecně uznávané optimum spotřeby postupně roste, do druhého roku života je to 1,2 litru, do třetího o deci více, do osmého přibližně kolem jeden a půl litru a pak kolem třinácti let se dostáváme ke dvěma litrům, chlapci trochu více a dívky trošku méně. Od čtrnácti více méně můžeme k puberťákům přistupovat jako k dospělým. U dětí, stejně jako u dospělých, bychom neměli zapomínat na to, že tekutiny dostávají i z potravin. Průměrně to dělá kolem jedné čtvrtiny přísunu.