Klasický kopr je jedním z nerozšířenějších koření ve střední a obzvlášť v severní Evropě. K dochucování jídel se u nás využíval již od raného středověku. Na rozdíl od dovážených a extrémně drahých exotických přísad, jako byl tehdy například pepř, kopr si kdokoliv mohl velmi snadno vypěstovat na zahrádce. Používá se do polévek, omáček, salátů, k přílohám nebo třeba do různých do nálevů. Velmi významnou roli hraje také při domácím kvašení zeleniny. Za svou popularitu nevděčí pouze chuti. Kopr má také zajímavé léčivé účinky. Některé z nich nám prospívají už při pouhém přidání do jídla. A jiné zase můžeme využít, když si připravíme léčivý koprový čaj.
Léčivá síla kopru
Kopr je jako léčivka nejčastěji doporučován na různé problémy s trávením, při nadýmání, nevolnosti (včetně té, která je spojená s menstruací) a pro urychlení metabolismu. Má blahodárné působení na játra i žlučník. Léčitelé ho také předepisují při potížích s vysokým tlakem, pro snížení hladiny cholesterolu, na odkašlávání a pro celkové uklidnění. Semínka jsou tradičním lékem proti nespavosti. Čaj dokáže podpořit tvorbu mateřského mléka. Odvary a nálevy ze semínek i listů kopru se také často využívá zevně. Mají antibakteriální a antymikotické účinky. Tradičně se doporučují pro zpevnění nehtů. Obklady namočené do koprových odvarů se již od středověku přikládaly na hnisající rány.
Obecně nejsou známe nějaké negativní účinky kopru, takže bylinku mohou bez problémů užívat i děti nebo těhotné ženy či kojící ženy. I když v tom druhém případě je jako vždy vše nejlepší konzultovat se svým lékařem. Jediný problém s touto aromatickou bylinkou mohou mít někteří alergici. Ale je nutno podotknout, že alergie na kopr je opravdu velmi vzácná.
Recept na koprový čaj
Připravit čaj z kopru dokáže opravdu asi každý. Stačí nám jen sušená nebo čerstvá bylinka a vařící voda. Jednu lžičku sušené drogy zalijemě čtvrt litrem vody, přikryjeme pokličkou a necháme louhovat přibližně deset minut. Pokud chceme použít čerstvý kopr, budeme si muset velmi jemně nasekat dvě až tři lžičky bylinky. Následující postup je stejný, takže zalijeme vařící vodou a necháme přikryté vylouhovat. Čaj z listů se používá nejčastěji na různé žaludeční potíže.
Nálev lze také připravit ze semínek. V takovém případě jich budeme potřebovat přibližně lžičku. Před přípravou čaje je budeme muset ještě pečlivě nadrtit v hmoždíři. Vzniklý prášek zalijeme vařící vodou a necháme louhovat. Čas louhování závisí na tom, k čemu budeme chtít čaj použít. Proti lehkým nevolnostem nebo na lepší trávení nám stačí pět minut. Pokud budeme koprový čaj pít při nepříjemném nadýmání nebo pro lepší usínání, raději louhujeme čtvrt hodiny. V těchto případech můžeme nálev zesílit o ještě půl lžičky nadrcených semínek.