Koriandr má velmi široké využití v kuchyni. Obzvlášť populární je ve východní Asii – některé thajské, vietnamské či indonéské pokrmy si bez něj vůbec neumíme představit. Málokdo ale v naší zemi ví, že se jedná také o docela populární léčivku, kterou můžeme velmi snadno použít i pro řešení některých celkem běžných zdravotních problémů. Nejsnadnějším způsobem je příprava koriandrového čaje.
Co se skrývá v koriandru
Lístky koriandru obsahují velké množství vitamínu A a K (ve sto gramech bylinky je několikanásobek potřebné denní dávky) a také trochu tak zvaného céčka. Jsou navíc zdrojem manganu, železa, hořčíku, vápníku, mědi, fosforu, selenu, draslíku a zinku. Množství stopových prvků ale příliš významné není, mnohem více jich najdeme v semínkách této aromatické byliny. Listy jsou také zdrojem přírodních silic.
Koriandr a jeho účinné látky byly také podrobeny mnoha vědeckým výzkumům. Ukázalo se, že pomáhají odstraňovat z organismu toxické kovy, působí protizánětlivě, posilují imunitu a redukují pocit únavy. Působí pozitivně při zvýšeném tlaku, redukují cholesterol a pomáhají při potížích s trávením i při nechutenství. Zlepšují tvorbu žaludečních šťáv. Koriandr také pomáhá organismu likvidovat bakterie salmonelly, zlatého streptokoka a escherichia coli.
Léčivý čaj
Uvařit si doma čaj z koriandru je opravdu velmi snadné a zvládne to úplně každý. Budeme potřebovat buď dvě lžičky jemně nasekaných čerstvých lístků (lze koupit v mnoha vietnamských večerkách, a v posledních letech i ve velkých obchodních řetězcích) a nebo půl lžičky sušených (pořídíme v obchodě s bylinkami nebo… je můžeme koupit jako obyčejné koření). Bylinu zalijeme půl druhým hrnkem vody, uvedeme do varu, vypneme sporák a pod pokličkou necháme louhovat přibližně čtvrt hodiny. Koriandrový čaj přecedíme a vypijeme.
Pro lepší trávení, při nechutenství, pro detoxikaci, očištění organismu z těžkých kovů a posílení imunity podáváme jednu skleničku denně ráno na lačno. Při bolestech břicha a nadýmání pijeme půl skleničky čaje každé tři hodiny. Na uklidnění a proti břišním křečím si dopřejeme půl sklenky denně před každým hlavním jídlem. Čaj můžeme také kloktat, urychluje hojení různých drobných ranek v ústní dutině a působí antibakteriálně na zuby a dásně. Osvěžuje dech.