Koupel ze škrobu

Koupel ze škrobu znaly už naše prabáby. Doporučovala se u malých dětí (ale neexistuje žádný důvod, proč by si ji nemohl dopřát i dospělý), které měly problém s podrážděnou či suchou kůží, opruzeninami a také jako jeden z lepších způsobů boje s potničkami. V některých případech může vykoupání ve škrobu zmírnit problémy způsobené různými druhy ekzémů. Příprava léčivé lázně ze škrobu je jednoduchá – podívejme se jak na to krok po kroku.

1. připravíme si škrob (bramborový – kukuřičný naše prabáby neznaly a nepoužívaly), množství by mělo být přibližně jedna polévková lžíce na tři litry vody. V zahraničí se dá sehnat přímo dětský škrob do koupele, ale u nás je to trochu problém.

2. jestliže potřebujeme miminko nebo sebe nejdřív umýt mýdlem uděláme to před škrobovou koupelí, pak pořádně tělo opláchneme a pokud jsme se koupali ve vaně, tak použitou vodu samozřejmě vypustíme.

3. rozmícháme ho ve studené vodě – potřebné množství, abychom neměli nějakou hustou kaši je přibližně sklenice na lžíci.

4. za stálého míchání postupně přiléváme vařící vodu – u malé vaničky většinou stačí doplňovat vše z varné konvice, u normální vany nám to asi nestačí, a budeme muset použít vodu z kohoutku, ale jednu tam vylít můžeme (případně si ještě připravíme na sporáku co největší hrnec).

5. vanu doplníme tak, aby se nám podařilo dodržet na začátku uvedený poměr škrobu a vody – nemusíme ji mít plnou až po okraj, stačí přesně tolik, abychom se mohli pečlivě omývat případně u dítěte namočit celé tělo. Nenamočené části těla můžeme zabalit do ručníku, který předtím necháme nasáknout vodou z koupele.

6. teplota domácí lázně ze škrobu by měla být mezi třiceti sedmi až třiceti osmi stupni.

7. dítě (nebo samozřejmě i sebe) neustále omýváme škrobovou vodou nebo ho celé (samozřejmě až na obličej) do ní ponoříme na dobu pěti až deseti minut. Neměla by trvat déle než dvacet minut.

8. kůži po koupeli nedrbeme, jemnými dotyky ji osušíme.

9. pokud chceme ošetřit škrobem jen menší část těla (například u ekzému vyskytujícího se jen na rukou), samozřejmě nemusíme chystat celou vanu, stačí nám jen nějaká střední či větší miska.