Jen málokdo má možnost celou dobu strávenou v zaměstnání prosedět v pohodlných bačkorách. Většinou z praktických či pracovních důvodů musíme své nohy trápit v uzavřené obuvi. Efektem jsou bolavá lýtka i chodidla, otoky a hlavně nepříjemná bolest spojená s pocitem únavy. Ta sice sama postupem času odezní, ale její odchod můžeme výrazně urychlit bylinkovými koupelemi. Navíc přírodní lázeň přinese úlevu nejen bolavým nohám, ale i utrápené mysli.
Trocha prevence
Problémy s bolavýma nohama bohužel definitivně vyřešit nejde. Kromě společenské či pracovní nutnosti výskyt bolestí dokáže zintenzívnit i roční období, na které už nemáme vůbec žádný vliv. Ale pár věcí se přeci jen dá udělat. V zimě a v létě, kdy jsou potíže s bolestí a otoky nohou největší, je dobré začínat den rychlou sprchou. Od kolen dolů pouštíme silným proudem na střídačku studenou a teplou vodu a větší pozornost věnujeme i přímo chodidlům. Díky tomu bude krev kroužit výrazně lépe a sníží se riziko tvorby otoků. Během dne se pokusíme najít aspoň pár chvilek na různé cviky. Ideální jsou dřepy. Případně můžeme vleže provádět cvik zvaný šlapání na kole. Bohužel pro obě cvičení potřebujeme trochu klidu, soukromí a hlavně prostor. Ale pomůže i obyčejné kroužení chodidly po dobu přibližně jedné minuty, které se dá dělat i pod stolem nebo nenápadně vestoje – opřeme se o něco, zvedneme jednu nohu a pak ji pomalu otáčíme. Když stojíme a máme volnou chvilku, můžeme minutku až dvě přešlapovat z pat na špičky. To by také mělo trochu zlepšit krevní oběh v dolních končetinách a přinést úlevu od bolesti. Pomáhá také pravidelné vtírání kaštanové nebo arnikové masti do kůže na nohou a chodidlech.
Příjemné koupele
Levandulová – hrstku levandulových květů (stačí necelých dvacet gramů, jedno balení sušiny se dá použít tak na třikrát), nasypeme do skleničky, do dvou třetin doplníme solí a protřepeme. Pečlivě rozmícháme v teplé lázni a namočíme do ní nohy na deset minut. Pak je pečlivě vytřeme a promasírujeme.
Petrželová – půl svazečku čerstvé petržele jemně nasekáme. Zalijeme ho vařící vodou a necháme patnáct minut odstát. Přidáme lžičku jedlé sody, zamícháme a nalijeme do mísy. Nohy namáčíme přibližně čtvrt hodiny. Osušíme je a na deset minut se natáhneme a nohy podložíme polštářem.
Heřmánková – šest lžiček sušeného heřmánku zalijeme hrnečkem vařící vody a necháme pod pokličkou vychladnout. Do mísy určené pro vodní lázeň nalijeme teplou vodu a vmícháme do ní heřmánkový nálev. Nohy namáčíme dvacet minut a pak je pořádně vydrbeme ručníkem, aby se v nich rozproudila krev.