Křen si převážně spojujeme jen s pikantní přílohou k různým ovarům a uzeným dobrotám, případně s klasickou křenovou omáčkou. Ačkoliv asi každý ví, že je velmi zdravý, z domácích lékárniček v posledních desetiletích téměř vymizel. Přitom této rostlině se občas lidově říká evropský ženšen a naše prabáby ho při léčení používaly velmi často. Mimo jiné se z něj dělalo několik druhů křenových obkladů, které přináší úlevu při různých bolestech kloubů a kostí.
Nejjednodušší křenový obklad uděláme tak, že prostě nastrouháme kus kořene, dáme na nějaký hadřík a upevníme na bolavé místo. Vše ještě zabalíme do potravinářské fólie a nakonec obklad přikryjeme něčím teplým. Zvládne to každý, jen to má jeden háček, nejdříve bolavé místo musíme něčím namazat – stačí obyčejná vazelína. Pokud bychom křen přiložili přímo na nezabezpečenou kůži, tak riskujeme její podráždění a nebo velmi nepříjemnou alergickou reakci. Napoprvé obklad necháme účinkovat jen několik minut. Léčbu opakujeme každý den (a pokud ji dobře snášíme, prodlužujeme ji až na čtvrt hodiny), revmatické bolesti by měly ustoupit přibližně do týdne, ale lepší pocit bychom měli mít už po prvním obkladu.
Jestliže dobře snášíme základní verzi, tak můžeme na větší bolesti kloubů a kostí vyzkoušet několikahodinový křenový obklad. Nastrouháme kousek křenu a smícháme se stejným množstvím mouky a soli, ke směsi přilijeme trošku jablečného octa, promícháme, kašičkou natřeme kus látky a překryjeme druhou látkou. Tento obklad přiložíme na bolavé místo. Zajistíme ho ručníkem nebo utěrkou (nebo si lehneme a přikryjeme se peřinou či dekou) a necháme ho pár hodin působit. Ačkoliv v tomto případě mezi křenem a kůží je ještě kus látky, i tak se raději pořádně namažme, aby nedošlo k zbytečnému podráždění.
Výrobně nejnáročnější obklad se často nazývá křenové placky. Připravíme je z půl kila mouky, sto gramů nastrouhaného křenu a přibližně lžíce oleje a vody. Z toho všeho si vypracujeme pořádné těsto, které bychom měli být schopni rozválet na přibližně centimetrové placičky. Ty ještě ohřejeme (například na rozehřátém topení a nebo na nahřáté pánvi – samozřejmě mimo sporák, nechceme je upéci), pak je přiložíme na bolavé klouby, záda nebo svaly, zabalíme ručníkem a necháme účinkovat patnáct až dvacet minut. Těsto na placky se dá po léčbě znova využít, prostě ho znovu zpracujeme a dáme do lednice. Používají se i při nachlazení, kdy je přikládáme na záda a ramena.
info: Nejúčinnější je čerstvě vykopaný křen, nejsilněji působí na jaře a na podzim. Pokud by se nám na kůži objevily různé červené fleky i přes předchozí promazání, ošetříme ji pak ještě jednou. Nejlepší je natřít zarudlé místo troškou rybího tuku, ale pokud ho nemáme k disposici, můžeme použít i slunečnicový oleje nebo vazelínu či nějakou neutrální mast.