Kvašená zelenina (také jí můžeme říkat pickles, pikles či čalamáda) je velmi zdravá. Během kvašení nedochází ke ztrátám prospěšných látek a tak připravené sklenice se mohou stát skvělým zdrojem vitamínů v zimním období, kdy je o kvalitní čerstvou zeleninu nouze. A celoročně náš organismus ocení probiotika, která pomáhají udržovat trávicí systém v dobré kondici.
Asi každý ochutnal a nebo si pravidelně dává kvašené (kysané) zelí, mnohem menší popularitu mají okurky zpracované jako tzv. rychlokvašky a zbylou zeleninu u nás ochutnalo či pravidelně konzumuje asi jen minimum lidí. A je to rozhodně škoda, protože zpracovat můžeme téměř cokoliv (mělo by to být jen trochu tvrdší, rozbahněná rajčata nejsou až taková lahůdka). Nejobvyklejší směsi využívají cuketu, patison, cibuli, česnek, mrkev, petržel, ředkvičku, celer, květák a samozřejmě také papriku. Vše můžeme kombinovat podle vlastních chuťových preferencí a nebo si uděláme pickles jen z jednoho druhu. Fantasii se meze nekladou, přidat můžeme ještě sůl, majoránku, bazalku, tymián, chilli a nebo například sojovou omáčku.
Obecný recept na výrobu kvašené zeleniny je vlastně ve všech případech stejný a je celkem jedno, jestli se rozhodneme pro klasické zelí nebo méně obvyklou směs celeru a ředkviček s česnekem. To co jsme si vybrali, nejdříve omyjeme, případně oloupeme a nakonec nakrouháme. Připravenou zeleninu v nějaké míse pořádně promačkáme, dokud se nám neobjeví šťáva. Pak vše napěchujeme do dvou třetin kameninové nádoby a nebo do sklenice. Na zeleninu položíme nějaký talířek, který zatížíme vyvařeným kamenem a nebo skleničkou s vodou. Vše by měla překrývat přibližně centimetrová vrstva šťávy. Pokud jí tolik nemáme, pokusme se zeleninu ještě více udusat a pokud nepomůže ani to, přilijeme trochu převařené vody promíchané se solí. A teď už jen stačí sklenici přikrýt utěrkou a nechat přírodu, aby sama zahájila proces mléčného kvašení. Za tři až pět dní můžeme lahůdku začít ochutnávat a pokud jsme s výsledkem spokojeni, sklenici přemístíme do hodně chladného sklepa nebo do lednice, kde by měla vydržet i několik měsíců (kvašení sice stále probíhá, ale je velmi pomalé). Pickles samozřejmě můžeme i zavařit, ale pak musíme počítat s tím, že ztratíme trochu zdraví prospěšných látek.
info: jak už bylo uvedeno v úvodu, kvašená zelenina uchovává všechny zdraví prospěšné látky a obsahuje i probiotické kultury. Ale to není vše, navíc má zvýšený obsah vitamínu C a B a pomáhá udržet acidobazickou rovnováhu v těle.
Skvělé – dík za recepis!
Akorát si dovolím upozornit, že „čalamáda“ je fakt něco úplně jiného – zavařuje se a používá se na ni klasický nálev (ocet, cukr atd.).
Máte pravdu, i když jsou i čalamády mléčně kvašené. Je to o receptu.
Lze přidávat do pickles i jablka? A když ano, v jakém množství?