Květ kaštanu se v lidové medicíně využíval od nepaměti. Jeho léčivé účinky zaujaly i vědce, kteří zjistili, že má vysoký obsah triterpénových saponinů a také v něm můžeme najít flavonoidy, kumarin, třísloviny, fenolové kyseliny, adenosin, adenin a guanin. Díky kombinaci těchto všech látek můžeme kaštanové květy použít i při výrobě několika domácích léčiv.
Extrakt z květu kaštanu
Natrháme si dvacet hezkých velkých kaštanových květů (jako vždy pamatujeme na to, že stromy by měly růst v nějakém čistém a pokud možno neprašném místě). Doma je necháme na hodinku až dvě rozložené na papíře, aby z nich vylezl nežádoucí hmyz. Pak květy rozdrobíme do nějaké sklenice, zalijeme čtyřiceti procentním alkoholem a odložíme na dva týdny do tmy a chladu. Po uplynutí této doby extrakt přecedíme, přelijeme do vyvařené láhve a uskladníme. Tradičně se podává při žaludečních problémech, uklidňuje revmatické bolesti a bolavé svaly. Lze používat i zevně na otoky.
Čaj z kaštanových květů
Lžičku sušené drogy (sušený květ lze zakoupit v obchodech s léčivými bylinami nebo si ho můžeme bez problémů sami nasušit) zaléváme skleničkou vody a necháme deset minut louhovat. Před pitím samozřejmě přecedíme. Tento čaj patří k tradičním lékům podávaným proti kašli, nachlazení, průjmům a revmatu. Někdy se doporučuje při silných a bolestivých menstruacích.
Kaštanová koupel
Pět hrstí čerstvých kaštanových květů zalijeme studenou vodou, přikryjeme a necháme louhovat do druhého dne. Druhého dne tekutinu ohřejeme na přibližně padesát stupňů a nalijeme ji do zpola naplněné vany. Koupel by měla trvat přibližně půl hodiny. Doporučuje se při otocích, hemeroidech a křečových žílách. Také má velmi dobré relaxační účinky.
Pokud chceme užívat kaštan vnitřně (čili čaj a extrakt), bylo by dobré se nejdříve poradit s odborníkem. I u přírodních léků musíme být opatrní, nejvíce se to týká těhotných a kojících žen, dětí, starších lidí a každého, kdo má už od lékaře něco předepsaného.