Kysané zelí část lidí v Čechách považuje jen za nezbytnou součást tradičního pokrmu vepřoknedlozelo. Dnes toto jídlo neřadíme mezi ta nejzdravější, na stolech se objevuje jen párkrát do roka a proto i se zmenšuje i náš kontakt se zelím. Je to přitom škoda, protože se jedná o potravinu, která má velmi pozitivní vliv na naše zdraví.
Kysané zelí je velmi dobrým zdrojem vitamínů B, C, E, K, P a U. Podobně jako i další druhy listové zeleniny má i slušný obsah betakarotenu, navíc zde najdeme hezkou řádku minerálů, jako je například sodík, vápník, draslík, železo a hořčík. To, že syrové kysané zelí zlepšuje práci naší trávicí soustavy a pomáhá vytvářet zdravou mikroflóru v našem žaludku slyšel asi každý. Navíc převážně víme, že má opravdu spoustu užitečného „céčka“ a pomáhá při detoxikaci organismu. Jenže tím pozitivní účinky na naše zdraví rozhodně nekončí. Díky vitamínu B12 zelí působí i na naši psychiku. Zvyšuje odolnost proti stresu, zlepšuje náladu a pomáhá udržovat nervový systém v dobré formě. Na nervy účinkuje i niacin, který navíc podporuje metabolismus. Častá konzumace kysaného zelí zlepšuje využití železa, podporuje tvorbu kostí, regeneruje organismus, snižuje úroveň cholesterolu v krvi a také samozřejmě podporuje naši imunitu.
Jak je vidět, kysané zelí má opravdu dobrý vliv na naše zdraví a samozřejmě nejvíce si ho udrží v syrové podobě. Pokud si z něj chceme udělat opravdu vitamínovou bombu, je dobré ho kombinovat ještě s dalšími potravinami. Ideální jsou saláty s luštěninovými klíčky nebo různými nepraženými a nesolenými oříšky, semínky a mandlemi a to vše ještě pokapejme lněným nebo olivovým olejem. Ten výrazně zlepší vstřebávání zdraví prospěšných látek a „pevná složka“ zase zvýší kalorickou hodnotu a vzniklý salát můžeme považovat za plnohodnotné jídlo. Při práci se zelím nezapomínejme na nálev. Je sice velmi kyselý, ale s trochou sebezapření ho zvládne vypít každý. Lák totiž obsahuje téměř to samé co zelí, ale je to navíc v koncentrované podobě. Tři malé skleničky denně dokonale pomohou očistit organismus od různých škodlivých látek, prospívají slezině, játrům a také našemu žaludku.
tip: Kysané zelí v obchodech je občas dost mizerné kvality. Pokud plánujeme nějakou větší detoxikaci a nemáme po ruce důvěryhodného prodejce, je možná lepší si tuto vitamínovou bombu vyrobit doma. Postup jak na to se nachází například zde.
To co prodávají v běžném obchodě v pytlíku nemá s kysaným zelím mnoho společného. Prošlo to „krátkodobou“ sterilizací, takže to neobsahuje ani vitamín C, ani živé bakterie mléčného kvašení.