Jak postupně roste obliba přírodní léčby, lidstvo se začíná vracet k metodám našich prapředků, které moderní medicína nejdříve v technokratické pýše zavrhla, ale dnes je s pokorou znovuobjevuje. To se týká například léčby pijavicemi neboli hirudoterapie. V případě léčení některých neduhů je překvapivě úspěšná. Ale samozřejmě jsou s ní spojena i určitá rizika.
Léčba v zjednodušení probíhá tak, že doktor přiloží na kůži pijavici, která se přisaje a na nějaký čas (podle terapie, většinou to trvá kolem hodiny) se ji nechá působit. Je to de facto bezbolestné, protože při přisátí se uvolní přírodní anestetika. Během léčby se z pijavice do těla dostane větší množství různých léčivých látek. Před zákrokem bychom neměli jíst příliš pikantní potraviny a také cibuli a česnek. Na pár dní také přestaneme používat různé krémy, balzámy a parfémy. Po zákroku lékař místo ošetří a zajistí náplastí či obvazem. V den léčby pijavicemi bychom měli omezit fyzickou aktivitu.
A proč se vlastně hirudoterapie znovu dočkala uznání jako oficiální léčebná metoda (v roce 2004 ji mimo jiné schválila americká FDA)? Pijavice ze sebe vylučují více než stovku účinných látek, které mají antikoagulační a protisrážlivé působení, které aktivně působí v našem lymfatickém systému a oběhové soustavě. Používají se například při problémech s tlakem i imunitou, doporučují se jako alternativní léčba křečových žil, žilních zánětů, špatně se hojících ran, migrén, bolestí kloubů, jaterních i ledvinových onemocnění a nebo při zvýšené hladině cholesterolu. Celý seznam chorob a zdravotních či kosmetických problémů, které hirudoterapie řeší je ale mnohem širší, uvádí se, že má více než dvě stě položek.
Léčba pijavicemi není úplně bez rizik. Měl by jí provádět odborník, který dodržuje veškeré hygienické postupy (přechovávání, likvidace po jednom použití etc.) a který má navíc ověřený a kvalitní zdroj pijavek lékařských (pijavky neznámého původu mohou způsobit závažná virová, parazitická či bakteriální onemocnění). Tato léčebná metoda navíc není vhodná pro lidi, co mají potíže se srážlivostí krve a velmi nízkým tlakem nebo trpí chudokrevností. Také se nedoporučuje těhotným ženám a malým dětem.