Léčivá síla stromů

Asi každý člověk si všiml, jak po krátké procházce v lese se cítíme příjemně a uvolněně. Někteří lidé dokonce vyráží objímat stromy a tvrdí, že jim to přidává energii. Podle naturterapeutů je tento přístup správný. Stromy jsou živé organismy, které mají vliv na vliv na lidské tělo a samozřejmě i naše zdraví. Podívejme se na jednotlivé druhy lesů a stromů podrobněji.

Borové lesy – uklidňují nervovou soustavu.  Hodinová procházka pomáhá snížit tlak a celkově posilují imunitu. Vůně silic je prospěšná při různých infekcích horních cest dýchacích.

Dubové háje – hodina procházky čistým dubovým lesem posiluje imunitu, zlepšuje paměť a schopnost koncentrace. Delší výlet mezi duby má detoxikační účinky a posiluje srdce.

Dubový les s buky – dvouhodinová procházka posiluje naše srdce, ale zároveň může mírně zvednout tlak.

Dubový háj promíchaný s jeřabinami – kombinace těchto stromů může pomáhat při problémech s trávicí soustavou a léčit střevní neurózu.

Smíšené lesy s převahou jehličnanů – očišťují organismus a již půlhodinový špacír pomáhá léčit záněty krku a posiluje hlasové struny. Procházky mezi těmito stromy prospívají lidem, které trápí rýma a zánět dutin.

Bříza – přidává energii a zlepšuje koncentraci.

Borovice – pomáhá psychické rovnováze, uklidňuje a odstraňuje pocit únavy.

Buk – bývá doporučován lidem, kteří jsou pod neustálým tlakem. Uklidní a pomůže načerpat psychické síly.

Bez – prospívá lidem, kteří trpí různými záněty močových cest a nebo problémy s ledvinami. Měl by navíc urychlovat hojení různých zranění a zlomenin.

Dub – posiluje organismus, podle lidových mouder může přenést i část své síly na člověka. Povzbuzuje krevní oběh a práci lymfatického systému.

Habr – pomáhá při rýmách a kašli, prospívá lidem, které trápí bolesti kloubů.

Javor – zlepšuje psychický stav a náladu.

Jasan – posiluje imunitu a to jak fyzickou tak i psychickou. Zlepšuje práci jater a podle některých naturoterapeutů pomáhá snižovat úroveň „špatného“ cholesterolu.

Jedle – pomáhá při migrénách, posiluje a povzbuzuje. Je užitečná pro lidi s depresemi, odstraňuje pocit únavy a prospívá všem, které trápí revma.

Kaštan – zlepšuje náladu a zvyšuje sebedůvěru. Pomáhá proti nepříjemným a dlouhodobým migrénám.

Lípa – uklidňuje, pomáhá léčit angíny, chudokrevnost, nespavost a bolesti nervového původu.

Vrba – zlepšuje náladu, posiluje nehty i vlasy, je užitečná při chřipce a různých bakteriálních onemocněních. Doporučuje se také při průjmech a lupénce.

Léčebnou sílu konkrétního stromu přeneseme dotykem. Můžeme to udělat třemi způsoby.

– opřeme se o něj zády a hlavou a na kůru přiložíme dlaně
– stoupneme si ke stromu, opřeme o něj své čelo a na kůru položíme dlaně
– můžeme si také lehnout pod stromem a dotýkat se kůry chodidly