Léčivé mazání a extrakt z květu kaštanu

Čerstvé květy kaštanu, které jsou vhodné pro přípravu léčivé masti proti křečovým žilám a extraktu pro lepší fungování kardiovaskulární soustavy

Na majestátní kaštany můžeme s mírnou nadsázkou narazit v každém druhém parku po celé naší zemi. Pro většinu lidí se jedná o docela všední strom, kterého si všimnou hlavně na podzim, kdy zasype zem svými plody a vyvolá spoustu radosti a úsměvů u našich dětí. Na jaře pro změnu kaštan (neboli přesněji jírovec maďal) těší oko krásnými bílými květy. Ty nás navíc obohacují nejen z estetického hlediska, ale dokážou přinést spoustu pozitivních účinků pro naše zdraví. Květ kaštanu patří mezi tradiční bylinkářské suroviny a výtažky z květů (a mimochodem také z kůry, plodů i listí) využívá i farmaceutický a kosmetický průmysl.

Co květ kaštanu léčí

Výtažky z květu kaštanu se používají při výrobě mnoha přípravků zlepšujících fungování oběhové soustavy. Aktivní látky jírovce zpevňují a rozšiřují cévy i kapiláry. Mají vliv na srážlivost krve, působí protizánětlivě a také pomáhají při problémech s hemeroidy. Zlepšují prokrvení pokožky i vnitřních orgánů. Působí pozitivně na žaludeční i střevní mikroflóru. Dokážou pomoci při potížích s takzvanými těžkými nohami. Při problémech s prostatou ulehčují vylučování moči. Při zevním využití se kaštanový květ nejčastěji doporučuje na křečové žíly, omrzliny či bolesti nebo zánětu svalů, šlach i kloubů. Urychluje vstřebávání podlitin a otoků a zmírňuje nepříjemné svědění při exémech.

Pokud přípravky z kaštanového květu používáme zevně, tak až na velmi vzácné alergické reakce nejsou známy žádné jiné negativní účinky. Složitější je to při vnitřním užívání doma vyrobených extraktů. Ty rozhodně nejsou vhodné pro těhotné i kojící ženy a děti. Také lidé, kteří užívají nějaké jiné léky, by měli případnou doplňkovou léčbu konzultovat s odborníkem. Nedoporučuje lidem s ledvinovými a jaterními problémy. V ostatních případech se názory specialistů různí. Podle bylinkářů krátkodobá léčba drobnými dávkami extraktu přináší pozitivní výsledky. Ale v případě, kdy se u pacienta objeví nevolnost, zvracení, křeče nebo závratě, je potřeba doplňkové užívání výtažků z kaštanu okamžitě ukončit.

Mazání z květu kaštanu

Nasbíráme deset kaštanových květů. Necháme je do druhého dne takzvaně zavadnout. Nasekáme všechny na kousky. Do hrnce nalijeme tři deci oleje a tři deci šedesátiprocentního alkoholu. Vložíme připravené květy. Zamícháme. Na malém plameni ohřejeme na teplotu přibližně čtyřicet stupňů. V této teplotě macerujeme pod pokličkou přibližně tři hodiny a každých dvacet minut mícháme. Následně necháme směs vychladnout, mazání na křečové žíly přecedíme a nalijeme do vhodné lahvičky. Zavíčkujeme a uskladníme chladnější spíži nebo v lednici. Před každým použitím musíme mazání pořádně protřepat. Kromě křečových žil mazání přináší úlevu také při bolestech kloubů (také těch, které způsobuje dna) a dalších zdravotních potížích.

Kaštanový extrakt

Jeden typ léčivého výtažku z kaštanových květů můžeme připravit z vína. Sto gramů čerstvých (ale také je před přípravou extraktu necháme zavadnout a navíc zbavíme stopky) květů z kaštanu zalijeme půl litrem horkého vína. To jestli použijeme bílé nebo červené je více méně jedno a záleží na osobních preferencích. I když bylinkáři obvykle sahali v tomto případě po víně červeném. Nádobu uzavřeme – vhodná je například litrová sklenice. Odložíme někam do tmy a chladu. Jednou za dva až tři dny protřepeme a necháme louhovat přibližně dvacet dní. Po uplynutí této doby hotový extrakt přecedíme a přelijeme do tmavé lahvičky. Podáváme patnáct mililitrů (půl malého panáka) dvakrát denně.

Ze silnějšího alkoholu můžeme také připravit i klasickou kaštanovou tinkturu. Padesát gramů květů bez stopky zalijeme šesti sty mililitry padesátiprocentního potravinářského lihu – lze využít i jinou čistou pálenku. Necháme ve tmě louhovat dva týdny a po uplynutí této doby přecezený extrakt přelijeme do vyvařených lahviček s kapátkem a zavíčkujeme. Vnitřně se podává deset kapek smíchaných se lžící vody třikrát denně. Kaštanovou tinkturu můžeme také použí jako mazání na bolavé klouby a otoky.