Plody brusnice neboli borůvky jsou nejen chutné, ale také velmi zdravé ovoce. Někdy se u nich setkáme i s označením superpotravina. Tento titul je spíše marketingový chyták sloužící k lepšímu prodeji některého exotičtějšího ovoce nebo semínek než přímo vědecký termín, ale na borůvky, které si můžeme v sezóně nasbírat sami, docela dobře sedí. Mají velké množství unikátních zdraví prospěšných účinků, které by člověk v tak drobounkých kuličkách nečekal. Ale plody není to jediné, co keříky brusnice mohou našemu zdraví nabídnout. Mezi tradiční léčivou surovinu patří také borůvkové listí, které podle bylinkářských doporučení má největší kvalitu v květnu a začátku června. Z čerstvých i usušených lístků můžeme pak připravit chutný a zdravý čaj.
Účinky borůvkového listí
Listy brusnice borůvky se v tradiční medicíně používají při podpůrné léčbě zánětů močového měchýře. Podobně jako plody obsahují proanthokyanidiny. Tyto rostlinné flavonoidy omezují schopnosti bakterií přilnout na stěny močových cest. Borůvkové listy mají navíc velmi dobré antioxidační vlastnosti. Chrání cévy a celkově podporují správné fungování oběhové soustavy. Látky obsažené v listí našich lesních borůvek dokážou regulovat hladinu cholesterolu. Léčitelé doporučují popíjení čaje z borůvkového listí při potížích se zvýšeným cukrem, ale cukrovkáři by v tomto případě měli vše konzultovat se svým lékařem, aby to nějakým závažným způsobem nenarušilo průběh jejich léčby. Listy, podobně jako plody, obsahují látky, které prospívají našemu zraku. Borůvkové listí se také tradičně podává při žaludečních potížích a průjmech. Má mírně protizánětlivé účinky.
Recepty na léčivý čaj
Čaj můžeme velmi jednoduše připravit buď jako nálev nebo jako odvar. V prvním případě, čili při chystání nálevu, zalijeme lžičku sušené drogy jednou deci a půl skleničkou vroucí vody a necháme pod pokličkou louhovat přibližně deset minut. Odklopíme a co nejteplejší tekutinu vypijeme. Pijeme dvakrát až třikrát denně po jídle. Tento čaj či nálev můžeme také kloktat při zánětech krku a dutiny ústní.
Odvar připravíme za zarovnané lžíce borůvkového listí, které nasypeme do přibližně sklenice vroucí vody. Vaříme pod pokličkou na malém plameni pět minut a následně necháme ještě patnáct minut louhovat. Přecedíme. Připravený čaj pijeme třikrát denně mezi jídly. Pokaždé si dáme přibližně třetinu připravené porce. Odvar má silnější močopudné účinky a pomáhá zmírnit průjem. Neužíváme déle než čtyři dny za sebou.
Borůvkové listí v bylinkové směsi
Borůvkové listí můžeme také najít ve složení různých bylinkových čajů složených s více bylin. Nejčastěji se přidává do směsí podávaných při potížích s vysokým cukrem. Jednu takovou si můžeme celkem jednoduše udělat i doma. Budeme potřebovat padesát gramů lístečků borůvčí, přidáme k nim stejné množství kopřiv a poloviční množství čekankového kořene. Přidáme sto gramů drobných fazolí a pořádně promícháme. Dvě lžíce směsi zalijeme dvěma sklenkami horké vody a vaříme pod pokličkou pět minut. Na čtvrt hodiny odložíme louhovat a pak vše přecedíme. Připravený čaj s borůvkovým listím vypijeme v průběhu dne ve třech dávkách.