Pokud nemáte nějaké závažnější zdravotní problémy a jen tak přemýšlíte, jakým způsobem shodit v létě těch několik nadbytečných kil, zajímavým a chutným řešením pro vás může být rajčatová dieta. Můžete trochu zhubnout a navíc možná obohatíte svůj jídelníček o několik zajímavých receptů.
Rajčata, jako každá zelenina, která je plná vody, pomáhají hubnout i jen tak, bez diety. Stačí, že sníme každý den dva krásné velké sezónní exempláře a nebo čtyři menší rajčátka. Mají minimum kalorií a přesto budeme mít pocit nasycení, navíc obsahují draslík a samozřejmě také vitamíny. Při nákupu rajčat bychom si měli pohlídat dvě věci. Naprostým ideálem jsou ty, které pochází z našich polí, případně byly vypěstovány u našich sousedů na polích (Maďarsko, Slovensko, Rakousko, případně Německo a Polsko). Druhou záležitostí, která naznačí vysokou kvalitu, je vůně. Pokud nemají vůni, pravděpodobně dozrávaly někde v kamionu nebo vyrostly na vodě s hnojivem někde ve skleníku.
Rajčatová dieta je určena na pět dnů, po jejím ukončení se vracíme k normálnímu vyváženému jídelníčku. Během diety pijeme každý den alespoň dva litry vody (neperlivá minerálka) nebo bylinkového čaje, případně kombinaci obojího.
Den první: K snídani sníme kelímek bílého jogurtu s třemi lžícemi kukuřičných lupínků a přibližně hrstkou sezónního ovoce. K obědu si uděláme dvě plněná rajčata. Rozřízneme je a opatrně vydlabeme. Čtyři lžíce uvařené rýže promícháme s dvěma plátky na drobno nakrájené libové šunky a přidáme trochu zelené petrželky. Tuto náplň dáme do rajčat, které krátce zapečeme. K večeři jíme jedno velké rajče nakrájené na kostky promíchané s dvěma sty gramy tvarohu. Vše posypeme pažitkou a přikusujeme k tomu jeden krajíc celozrnného chleba.
Den druhý: K snídani si dáme jedno vajíčko na měkko s krajícem celozrnného chleba. Navíc si přidáme nastrouhaný svazeček ředkviček (samozřejmě jen bulvy), promíchaný s jogurtem a opepřený – můžeme ho ještě posypat pažitkou, petrželkou nebo koprem. K obědu uvaříme kvalitní špagety (padesát gramů) – vaříme je al dente. Na pánvi na trošce oleje opražíme půl minuty nasekaný česnek, k němu přidáme čtyři nakrájená rajčata a rozvaříme je tak, aby nám vznikla hustá omáčka, kterou na konci dochutíme troškou bazalky, pepřem a solí a promícháme se špagetami, vše je možno posypat malou lžičkou nastrouhaného žlutého sýra nebo troškou parmezánu.
Den třetí: K snídani sníme krajíc žitného chleba s padesáti gramy drůbeží šunky obložený plátky nakrájené hadovky (i se slupkou). Přikusujeme jablko. K objedu si uděláme polévku. Čtyři rajčata podusíme na rozpálené lžičce oleje, když nám směs zhoustne, propasírujeme ji. Ve třech stech mililitrech vody uvaříme klasickou kořenovou zeleninu na polévku, později osolený vývar rozmícháme s připraveným rajčatovým pyré. Přidáme půl sklenky uvařených drobných těstovin a na talíři dozdobíme bazalkou. K večeři si opláchneme pár listů salátu, natrháme ho, přidáme dvě rajčata nakrájená na kostky a padesát gramů taktéž nakrájeného sýra feta. Salát zalijeme lžičkou olivového oleje smíchanou s lžičkou citronové šťávy a vše ochutíme solí a čerstvě nadrceným pepřem. Přikusujeme jeden suchárek.
Den čtvrtý: Na snídani si pochutnáme na míchaných vajíčkách. Jedno rajče rozkrojíme na čtvrtky a trochu podusíme na suché pánvi, k němu přidáme dvě rozmíchaná vidličkou vejce, usmažíme a jemně dochutíme solí a pepřem. Míchaná vejce pojídáme s krajícem tmavého chleba. K obědu sníme rybu, kterou bude pstroužek z našich vod – pokud možno chlazený a ne mražený. Čtvrt kilového pstruha posypeme bylinkami na ryby (pokud jsou bez soli a glutamátu, jinak si udělejte vlastní směs nebo jen obsypte bazalkou), jemně osolíme, zabalíme do alobalu a upečeme na 180 stupňů (cca 25 minut). Jako přílohu si dáme mističku jemně nastrouhané mrkve s trochou celeru pokapanou olivovým olejem a citronovou šťávou. K večeři nakrájíme dvě masitější rajčata na kostičky, dáme do misky, polijeme lžičkou olivového oleje, jemně osolíme, promícháme a odložíme na deset minut. Nadbytečnou tekutinu slijeme, přidáme trochu kaparů, jeden rozmačkaný stroužek česneku a sníme se dvěma teplými celozrnnými tousty.
Den pátý a poslední: K snídani sníme suchárek a sto gramů nakrájeného sezónního ovoce promíchaného s dvěma sty gramy měkčího tvarohu – tvaroh s ovocem posypeme ještě lžící nastrouhaných mandlí. K obědu zabalíme čtyři menší brambory do plátků kvalitní libové šunky a upečeme je. Jíme je s miskou rajčatového salátu a padesáti gramy tvarohu promíchaného s rozmačkaným stroužkem česneku, pepřem, solí a troškou olivového oleje. Poslední večeře diety se bude skládat z dvou set gramů cukety, dvou rajčat a jedné cibule. Zeleninu nakrájíme na plátky, na střídačku naskládáme do zapékací misky (průběžně prokapáváme olivovým olejem). Lžíci tvarohu rozmícháme s vajíčkem, přidáme špetičku soli a špetičku muškátového oříšku a směs nalijeme na zeleninu, kterou poté zapečeme.