Levandule byla známá již v antické době, ale velký rozmach jejího využití nastal během středověku, kdy se v severním Středomoří poprvé objevila slavná modrá levandulová pole. Využívala se v kosmetice a sloužila také jako léčivo, protože zbavuje tělo mnoha neduhů a dá se z ní jednoduše vyrábět různé účinné přírodní léky, které mimo jiné působí i proti stresu.
Levandulové silice účinkují i u dalších zdravotních problémů. Velmi často jsou využívány i pro zlepšení tvorby žaludečních šťáv a žluči. Díky tomu nám pomáhají dobře trávit. Navíc zmírňují bolesti břicha a mohou nás chránit před zácpou. Vědci také potvrdili antibakteriální účinky levandulových výtažků, které mohou působit podpůrně i tam, kde se začíná objevovat imunita na antibiotika. Olejíček se dá použít zevně, kromě léčby problémů s bakteriemi na pokožce působí i proti plísním a některým vyrážkám. Na nervovou soustavu a tím pádem i na stres nejvíce účinkuje linalool a terpineol. Tyto látky nás uklidňují a mohou pomoci i těm, kteří mají problémy s nespavostí.
Mezi nejjednodušší domácí léky patří různé odvary a nálevy. A právě levandulový nálev je proti stresu velmi účinný. Budeme potřebovat jednu lžíci kvítků této voňavé bylinky, kterou zalijeme půl druhou sklenicí vroucí vody. Pod pokličkou necháme patnáct minut louhovat, později nádobu odkryjeme a necháme ji stát ještě dalších deset minut. Nálev přecedíme a na uklidnění pijeme půl skleničky ráno a večer.
Pokud nám levandulový nápoj z nějakého důvodu nechutná, můžeme si místo něj proti stresu připravit velmi příjemnou uklidňující koupel. Budeme potřebovat padesát gramů levandulových květů, jejichž sílu ještě podpoříme stejným množstvím kvítků lipových a mateřídouškových. Směs zalijeme třemi litry vroucí vody a necháme pod pokličkou louhovat čtvrt hodiny. Po uplynutí této doby tekutinu přecedíme do vany naplněné do jedné třetiny vodou, která má teplotu třicet sedm až třicet osm stupňů. Bylinky, co nám zůstanou na cedníku, vložíme do plátěného sáčku, který namočíme do koupele. Ve vaně relaxujeme dvacet minut a po rychlém a pečlivém osušení se rovnou přesouváme do postele. Koupel pomůže nejen proti stresu, ale je také vhodná, pokud se nám již delší dobu špatně usíná.
Levandule obecně se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám. Jakékoliv vnitřní užití by v tomto případě mělo být nejdříve konzultováno s lékařem.
Další zajímavosti o levanduli, včetně informací jak ji pěstovat – http://www.nasehobby.cz/levandule-omamna-fialova-pole/