Levandule je je velmi oblíbená bylina, kterou se dá využít jako léčivo i jako kosmetický prostředek. V domácích podmínkách si docela jednoduše můžeme vyrobit levandulový olej. Připisují se mu různé zajímavé účinky, zvláště při využití v aromaterapii. Má působit proti zánětům, uklidňovat migrény, zmenšovat problémy s bolestivou menstruací, zmírnit nevolnosti, působit proti bolestem svalů a revmatu a navíc má mít silné relaxační účinky.
Levandulový olej si můžeme udělat několika způsoby. Všechny jsou velmi snadné. Nejrychlejší a nejjednodušší je teplá metoda. Potřebujeme na ní přibližně čtvrt kila čerstvé levandule a tři sklenice oleje. Ten může být jak olivový tak slunečnicový nebo i například exotičtější (a samozřejmě dražší) jojobový nebo mandlový. Řepkový se příliš nehodí z důvodu svého zápachu. Do hrnce s dvojitým dnem dáme levanduli, olej a vše uvedeme opatrně do varu. Ve chvíli, kdy tuk dosáhne teploty sta stupňů stáhneme oheň tak, aby ji již jen udržoval. Vše necháme klidně vřít tři hodiny. Po uplynutí této doby necháme vše vychladnout, přecedíme, pečlivě vymačkáme poslední kapičky cenné tekutiny z levandule, ještě jednou přecedíme přes gázu a přelijeme do tmavé lahvičky. Trvanlivost takto vyrobeného levandulového oleje je přibližně tři čtvrtě roku.
Pomalejší, ale také velmi jednoduchá výroba je na studeno. Počet surovin bude záviset na tom, jakou sklenici použijeme. Levandulí napěchujeme vybranou nádobu – pozor nesmí být na nich ani trocha rosy či vody. Pak vše zalijeme vybraným olejem – podle chuti, podobně jako je to u teplé metody, čili klidně stačí i slunečnicový. Sklenici pak uzavřeme, umístíme na slunečné místo a necháme bylinu louhovat. Stačí sice již dva týdny, ale opravdu dobrý efekt je přibližně po měsíci a půl. Po uplynutí této doby levandulový olej slijeme, přecedíme, vymačkáme a naplníme jím temnou uzavíratelnou láhev.
Poslední metoda je časově i pracovně nejnáročnější, ale můžeme při ní použít sušenou bylinu. Tu nasekáme na hrubo a uložíme do nějaké suché nádoby. Nabereme osm polévkových lžic levandule, dáme je do větší sklenice, zalijeme čtyřmi sty mililitry vybraného oleje (vybereme ho stále stejně jako v předchozích způsobech), promícháme, uzavřeme a odstavíme na slunečné místo. Po měsíci sklenici otevřeme přidáme dalších osm lžic, uzavřeme, protřepeme a na dva dny dáme zase na slunce. Tentokrát sklenici po dvanácti hodinách pečlivě protřepeme. Po uplynutí celých osmačtyřiceti hodin levandulový olej přecedíme přes gázu, začicháme a jestli se nám zdá málo aromatický, znovu přidáme osm lžic bylinky. A zase ji odložíme na dva dny s pravidelným protřesením. Při první výrobě vyzkoušejte minimálně dvě tyto etapy, později to dělejte tak, aby vám výsledek co nejvíce vyhovoval – levandulový olej vytvořený napoprvé budete mít pak pro srovnání. Podobně jako u studené a teplé výroby čistou tekutinu přechováváme ve tmavé uzavřené lahvičce.
Je možné na olej použít i listy nebo jen květ?
Oboje