Lněné semínko je poslední dobou čím dál tím populárnější. Je nedílnou součástí sortimentu obchodů se zdravou výživou a většina lidí k němu přistupuje, jako k nějakému zdravému koření či oříškům, které se přidává do jídla. Jeho použití může být ale výrazně širší. Mimo jiné ze lněného semínka můžeme vytvořit i léčivý přípravek, který pomáhá zmírnit suchý kašel.
Naše babičky a prababičky využívaly lněné semínko hlavně při různých žaludečních problémech, případně také jako jemné projímadlo. I moderní věda respektuje jeho léčivé vlastnosti. Díky různým analýzám a rozborům víme, že obsahuje hodně vlákniny, vitamíny E a B a také různé minerály. Nejvýznamnější jsou vápník, hořčík, železo a zinek. Kromě prokázaných pozitivních účinků na trávicí systém, věda uznává, že konzumace semínek může pomoci při snižování hladiny zlého cholesterolu. Díky obsahu antioxidantů nám také pomáhá udržet tělo v kondici a slouží jako jistá prevence proti vzniku mnoha závažných onemocnění včetně rakoviny. Ale vraťme se zpět od vědy k tradiční moudrosti. Když zpracujeme lněné semínko, tak začne vytvářet specifický sliz. Tento efekt můžeme použít ke zvlhčení sliznice dýchacích cest. Díky tomu můžeme zmírnit nejen suchý a dráždivý kašel, ale také zmírnit obtíže způsobené častým mluvením nebo zpěvem.
Domácí lék, který pomůže léčit suchý a dráždivý kašel a nebo uklidní krk s hlasivkami po větší námaze vyrobíme opravdu velmi snadno. Dvě lžíce lněného semínka nadrtíme, zalijeme půllitrem vody. Vše povaříme deset minut. V některých starších radách můžeme narazit na doporučení vařit semínko nedrcené čtvrt hodiny, ale tím bychom získali jen uklidňující sliz, ale tělo by dostalo výrazně méně dalších léčivých látek, které lněné semínko obsahuje. Take určitě je užitečnější před vařením semínko nadrtit či umlít. Během varu bychom měli tekutinu trošku osladit. Dříve se používal med, ale dnes víme, že tam klidně můžeme dát i cukr, protože med stejně varem o své vlastnosti přichází. Připravený lněný slizík před podáváním necháme trochu vychladit. Dětem (lék podávejme buď po poradě s lékařem nebo až od tří let) se občas přimíchává ještě malinový sirup, který na kašel účinkuje také a navíc vzniklému léčivu přidá přeci jen příjemnější chuť. Podáváme dva šálky denně.