Během letní sezóny je rozumné využít situaci a pokud možno jíst co nejvíc meruněk. Nejenže tím potěšíme svůj mlsný jazýček, ale navíc prospějeme zdraví a kráse. Bohužel čas, kdy zlatavooranžové plody hostí na pultech obchodníků, je velmi krátký. Proto stojí za to si uchovat trochu chuti i zdraví prospěšných látek, které toto ovoce obsahuje, i na zimu. Například tak, že si uděláme meruňkový sirup.
Meruňky pro zdraví
Obecně se meruňky doporučují kvůli vysokému obsahu draslíku hlavně lidem, kteří mají nějaké problémy s vysokým krevním tlakem, srdcem a nebo prostě jako prevence pro lepší činnost celé oběhové soustavy. Mají také železo, díky kterému mohou zmírnit problémy vyvolané chudokrevností. Navíc jsou zdrojem antioxidantů, pomáhají zlepšit práci ledvin, fungování trávicí soustavy a urychlují metabolismus. Vysoký obsah beta karotenu působí preventivně proti vzniku mnoha civilizačních chorob a také zlepšuje kvalitu naší pokožky. Zastánci pravidelných detoxikací organismu doporučují během sezóny jíst alespoň tři plody denně.
Recept na meruňkový sirup
Jak už jsme napsali v úvodu, meruňky jsou jen sezónní záležitost, a proto je dobré část z nich zpracovat na zimu. Pokud se rozhodneme pro přípravu domácího sirupu, budeme na základní dávku potřebovat přibližně dva kilogramy ovoce a cukr. To jestli si vybereme třtinový či obyčejný bílý je vcelku jedno a závisí na vkusu či finančních možnostech každého z nás. Celková doba přípravy je přibližně kolem osmi hodin.
Šetrně vypeckované ovoce vložíme do hrnce, zalijeme půl litrem vody, uvedeme do varu a necháme na nepříliš velkém plameni probublávat přibližně půl hodiny – čili přibližně do doby, než se ovoce začne rozpadat. Při vaření je můžeme průběžně promíchávat. Meruňky i se šťávou opatrně přelijeme na síto vyložené dvěma vrstvami gázy a necháme šest až sedm hodin vykapávat. Nevymačkáváme, aby se nám sirup zbytečně nezakalil. Následně přisypeme cukr v poměru přibližně pět set gramů cukru na půl litru šťávy (někdo dává o sto padesát gramů více, někdo naopak méně, je to zase záležitost vkusu). Vše uvedeme do varu a za stálého míchání vaříme kolem pěti minut, dokud se cukr úplně nerozpustí. Vroucí meruňkový sirup rozlijeme do vysterilizovaných sklenic*, zavíčkujeme, otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout. Uskladníme na nějaké tmavší místo.
* Sirup můžeme nalít samozřejmě i do lahví, tady výběr záleží čistě na tom, co nám nejvíc vyhovuje. Někteří lidé ho ještě pro jistotu zavařují. Čili sklenice se neotáčí, ale vloží do hrnce vyloženého utěrkou, zalijí vodou téměř k víčku a patnáct až dvacet minut nechají ležet v probublávající vroucí vodě.