Jarní detox je v posledních letech velmi oblíbené téma. Mnoho lidí ho vyzkoušelo, část z nich se zapřísahá, že nic lepšího neexistuje, část to označuje za hloupost, někdo dokonce tvrdí, že ve skutečnosti je škodlivý. Dokonce i mezi odborníky na výživu toto téma vyvolává diskusi, jak dokázal například článek v Lidových novinách, kde paní Cajthamlová a pan Fořt prezentovali úplně opačné postoje. Na následujících řádkách se proto pokusíme vytvořit jakýsi jarní detox, který by neměl vzbuzovat nesouhlas snad u nikoho.
Je nepopíratelným faktem, že v zimě většina lidí jí a žije trochu méně zdravě než v jiných ročních obdobích. Je to částečně zakódované i v genech, kdy si z bezpečnostních důvodů vytváříme a chráníme své tukové vrstvy. Ty nám měly sloužit jednak jako ochrana před nepřízní počasí a hlavně jako zásobárna na horší období, kdy například zima trvala déle a došly připravené zásoby. V dnešní době to v našich geograficko-ekonomických podmínkách není nutné, ale geny jsou geny. Proto se mnoho lidí prokazatelně cítí s příchodem jara trochu unaveně a tělo si samo říká o mírný detox.
Určitě nám všem prospěje, když si pořádně prohlédneme náš jídelníček a přizpůsobíme ho více zásadám zdravé výživy. Rozhodně bychom měli říci dost přejídání a odstranit z něj nadměrné množství tuku. Nejlepší je začít dobrou a vyváženou snídaní, kde bychom tělu měli dodat dostatek bílkovin, vláknin, trochu sacharidů a menší množství tuků – raději rostlinného původu. Během dne si k svačinám dávejme hlavně zeleninu, případně malé množství ovoce. A z mas si raději vybírejme dobré ryby (odpadají pangas či tilapie nebo uzenáči, slanečci a sardinky) a lehká libová masa, jako je například drůbeží, jehněčí, selátko, tele nebo králík. Pijme hodně vody (močí vylučujeme škodlivé látky z našeho těla), omezme různé nápoje, které obsahují alkohol a kofein. Ty způsobují dehydrataci organismu a my ho naopak potřebujeme „vypláchnout.“ Užitečné mohou být i různé bylinkové čaje nebo čisté zeleninové a ovocné šťávy bez přidaného cukru (těch druhých ale jen omezené množství). Důležité je během jara pečovat o játra a trávicí systém, které spolu s močovou soustavou jsou základem jakékoliv přirozené detoxikace organismu.
Co se týká ovoce a zeleniny, tak upřednostňujme to druhé. Hlídejme si zemi původu, dobré jsou sezónní produkty, které pochází z Česka nebo jeho nejbližšího okolí. Rajčátko vyhnané v březnu či dubnu skvělým hnojivem ve španělském skleníku rozhodně není pro nás to pravé ořechové. Konec konců se to týká i rajčete z Holandska nebo Belgie či Polska, protože se jedná o plod, který by měl přirozeně vyrůst o několik měsíců později. Pravidelný přísun vitamínů z našeho zemědělství může být samozřejmě na začátku jara dosti omezený. Ale to neznamená, že musíme přejít na nákupy zahraničních plodin. Místo toho se inspirujme moudrostí našich babiček a prababiček a rozhlédněme se během procházek v přírodě, co všechno kolem nás raší. Existují stovky či možná tisíce jarních receptů, které využívají mladé rostlinky, jako je například, kopřiva, pampeliška, podběl, řebříček nebo i třebas fialky a sedmikrásky. Přidáváme je do salátů, vaříme z nich polévky a můžeme je dát i do různých nádivek. Je to ideální zdroj vitamínů, musíme si jen pečlivě vybírat místo sběru – rozhodně okolí cest či centra měst se nehodí.
Součástí mírného jarního detoxu by měl být vyvážený poměr mezi odpočinkem a pohybem. Rozhodně bychom neměli sedět doma, je dobré každý den dělat něco málo pro svou kondici. Lidé, kteří mají málo času upřednostňují jednou za čas nějaké náročné cvičení v tzv. fitku, ale to by měla spíše nahradit nějaké krátká procházka odpoledne či podvečer. Když si většina lidí spočítá, kolik času tráví po práci před televizí nebo u počítače, tak najednou zjistí, že opravdu tu půl hodinu koukání na reklamy či bulvár lze vyčlenit a věnovat příjemnému špacíru. Lidé ve městech by měli mířit do parků, kdo má tu možnost ať zamíří na rozkvétající břehy řek, jezer a nebo přímo do lesů. Rozhodně bychom neměli ignorovat spánek a dobrý odpočinek. Pokud to jen jde, dejme tělu možnost se přirozeně očišťovat a posilovat v noci během spaní. Dlouhé sezení až do rána nad učením, prací či knížkou může mít své odůvodnění, ale pokud možno si ho odložme na trochu jiné období.