Většina lidí si pod slovem modřín představí jediný opadavý jehličnan, jehož dřevo se používá v nábytkářství, podlahářství a ve stavebnictví. O nějakém dalším využití tohoto stromu se u nás moc neví. Trochu jiná situace je na severoamerickém kontinentu. Indiáni využívali modřín nejen jako zdroj dřeva, ale zajímali se i o jeho léčivé účinky. K tomuto účelu používali pryskyřici, ze které vyráběli léky proti kašli, bolesti krku a obklady na otoky i podlitiny. Vědce jejich zkušenosti zaujaly a proto začali zkoumat, jestli je na modřínu opravdu něco zajímavého. A zjistili, že ano. Obsahuje látku, která se jmenuje galactoarabinan. Tu nyní využívá farmaceutický i kosmetický průmysl. Pro domácí využití je čistá smůla trochu nepraktická. Proto je ji lepší zpracovat na modřínový olej nebo tinkturu.
Výroba extraktu a oleje
Sto gramů pryskyřice zalijeme litrem čistého lihu. Nádobu odložíme na nějaké chladnější místo a do tmy. Každý den vše pořádně protřepeme. Po dvou týdnech zkontrolujeme, jestli se smůla dokonale rozpustila. Pokud ano, všechno přecedíme přes pláténko, abychom se zbavili zbytků kůry a nečistot. Pokud ne, necháme líh dál pracovat až do úplného rozpuštění smůly a až pak tinkturu přecedíme. Čistý modřínový extrakt přelijeme do tmavých lahví a uskladníme. Trvanlivost má i několik let. U oleje postupujeme podobně. Pro delší trvanlivost je v tomto případě lepší použít nějaký rafinovaný základ, ale pokud ho plánujeme spotřebovat rychle, lze klidně sáhnout i po panenském. Modřínovou pryskyřici se dá smíchat i s kokosovým olejem, ale v tomto případě vše opatrně rozpouštíme na sporáku (nesmíme smažit, takže celý proces musí probíhat pod kontrolou). Kokosová směs s modřínem se dá po zatuhnutí používat rovnou jako mast. Mastičku můžeme udělat také z „normálního“ modřínového oleje. Stačí jen pomalu rozpustit přibližně dvacet gramů včelího vosku ve sto padesáti mililitrech olejíčku.
Domácí využití modřínu
Galactoarabinan urychluje regeneraci a růst kožních buněk. Navíc pomáhá se správnou hydratací pokožky, vyhlazuje vrásky a zlepšuje obranu kůže před negativními účinky UV záření. Tinkturu z modřínu se používá jako kloktadlo při bolesti krku (jedna lžička na sklenku vlažné vody) nebo pro inhalaci (lžička na misku). Také jí můžeme ošetřovat různé menší ranky a drobné kožní problémy. Jen pozor, v případě otevřené rány nikdy nelijeme tinkturu přímo, ale pouze vatičkou omyjeme okraje zranění. Také z ní lze připravit obklad na otoky nebo rovnou potírat bolavé klouby. Modřínové olejíčky a masti se používají zevně. Ideální jsou pro ošetření znavené pleti. Také pomáhají vyhladit vrásky kolem očí a na krku, stimulují krevní oběh, zvláčňují suchou nebo hrubou pokožku a mají protizánětlivý účinek.