Moruše bílá původně pochází z Číny, ale rozšířila se již téměř do celého světa. Její listy jsou potravou bource morušového, pěstuje se také jako okrasná dřevina a ojediněle ji zahrádkáři mají jako ovocný strom (plody mají různé barvy – i na bílé moruši mohou být černé bobule*). Zajímavá je i z hlediska domácího léčitelství, už ve starověku se využívala v čínské medicíně.
Plody mají sladkou a nepříliš výraznou chuť i když pro některé lidi je to spíše plus. Na Středním východě se je tradičně suší a používá jako lehce skladnou potravinu na cesty nebo v nadrcené podobě přidává do mouky a pečiva. Pomáhají při očistě organismu a mají mírně močopudné účinky. Navíc zlepšují trávení a urychlují metabolismus. Můžeme je zobat jen tak a nebo je lze přidávat ráno do různých musli a vločkových kaší. Čerstvá i sušená moruše je dobrým zdrojem vitamínu C a některých minerálů, najdeme v ní antioxidanty a některé látky obsažené v plodech mají antibakteriální účinky.
Ještě zajímavější než plody jsou listy moruše bílé. Vědci již před časem zjistili, že výtažky z nich prokazatelně stabilizují hladinu cukru v krvi a působí velmi podobně jako klasické léky používané při cukrovce. Mají také jeden zajímavý vedlejší účinek, snižují chuť na neustálé mlsání či loupení v ledničce a tím pádem mohou být použité i při různých dietách. Můžeme si koupit různé přípravky, které v sobě extrakt z moruše obsahují a nebo si lze pořídit i sušený čaj (připravuje se klasicky, sáček či potřebné množství – přibližně půl druhého gramu sušené drogy na šálek – zalijeme a necháme louhovat). Pít ho mohou i lidé bez problémů s cukrem či nadváhou.** Obsahuje zdraví potřebné vitamíny i minerály, uklidňuje, zlepšuje práci oběhové soustavy a jaterní funkce.
* Někteří lidé si myslí, že stromky s černými plody, které rostou u nás, je moruše černá, ale ta se v Česku a vůbec ve střední Evropě téměř nevyskytuje, protože je velmi citlivá na mráz.
** Morušový čaj se nedoporučuje podávat těhotným i kojícím ženám a také není vhodný pro malé děti.