Spousta věcí a postupů se mění s časem. Ještě v padesátých letech se například ve Spojených státech doporučovalo mýt vlasy jen jednou za dva týdny. O středověké koncepci nemytí a nošení paruk raději ani mluvit nebudeme, protože ne každý má dostatečně dobrý žaludek. V dnešní době čím dál tím víc lidí preferuje každodenní mytí. Je to správné nebo to má nějaké háčky?
Každodenní nešetrné mytí vlasů má místo čistoty a krásné kštice většinou opačný efekt, přemašťování. Z tohoto důvodu člověk nejčastěji uslyší, že by si je měl mýt spíše co dva nebo co tři dny. Pánům, kteří mají na hlavě výrazně kratší porost než dámy, tedy alespoň v obvyklých případech, je to celkem jedno. Denně nebo obden, rozdíl moc nepoznají. Dámy s bujnou kšticí ale reagují jinak. Jednak více dbají o svůj vzhled a navíc více vlasů znamená i větší nepohodlí, když nejsou příliš čisté. A znečišťuje je nejen kožní maz, ale také svět ve kterém žijeme (prach, dým, spaliny, deště atd.). A těmto efektům jsme vystaveni denně.
Dřívější šampony byly výrazně agresivnější, konec konců jejich jedinou funkcí bylo vlasy či přesněji celou hlavu co nejlépe umýt. Člověk si nanášel hrstku na vlasy, pečlivě je drbal, oplachoval a tím také z hlavy odstraňoval téměř kompletně kožní maz. Někdo by asi řekl, že to přece bylo dobře, všechna mastnota musí pryč. Háček je ale ve dvou věcech. Pokud z hlavy neustále kožní maz odstraňujeme, naše tělo, v rámci obranných reflexů, ho začne vytvářet čím dál tím více. No a navíc náš organismus přeci nevytváří nějakou škodlivou látku, která nám má ubližovat. Hlavní funkcí mazu je ochrana vlasů. Udržuje je hebké a pružné. Při jeho nedostatku se přesušují a začínají lámat.
Naprostá většina dnešních šamponů nefunguje jako ty staré, používají se výrazně jemnější látky. Samozřejmě to neplatí na ty úplně nejlevnější neznačkové z nějakých vietnamských tržnic, jenže ty je riskantní používat z mnohem víc důvodů než jen přemašťující se vlasy. Pokud máme nějaký moderní šampon, který je pokud možno jemný a nepřipisují se mu žádné další funkce, tak ten je na každodenní mytí hlavy ideální. Pro takové mytí ale nejsou příliš vhodné šampony s kondicionéry či ty určené na příliš mastné vlasy – působí radikálněji, tudíž bychom je měli užívat tak jednou za týden a zbylých šest dní používat nějaký jemný, klidně dětský, šampon bez dalších přísad.
A jak si mýt správně hlavu každý den? Používáme naprosto minimální množství šamponu. Rozhodně ho nelijeme přímo na vlasy, stačí úplně jedna malá kapka do dlaně, kterou poté rozmasírujeme na celou hlavu. Potěší to nejen naše vlasy, ale dlouhodobě i peněženku. Na rozdíl od dřívějších doporučení, dnes se radí pečlivé, ale spíše jemné mytí tak, aby pěna vznikala co nejvíce na vlasech a minimálně na pokožce. Co je naprosto samozřejmé, hlavu oplachujeme extrémně důkladně, aby na ní nezůstala ani kapička šamponu. V tomto se doporučení nemění již desítky let. Různé léčebné kůry, kondicionéry, masky na vlasy atd. používejme s rozumem. Stačí zhruba jednou, maximálně dvakrát, týdně, ale většinou, při dobré péči a jemném šamponu potřeba jejich užívání klesá.