Akné je pravděpodobně nejrozšířenějším kožním problémem na světě. Týkal se či týká nebo bude týkat pravděpodobně každého z nás, záleží jen na intenzitě. A jak to už u tak obvyklých věcí bývá, i na téma uhrů vznikla velká spousta různých mýtů, které jsou mezi lidmi velmi rozšířené a vydávají se jako naprosto samozřejmá pravda.
1. Akné vystupuje pouze u puberťáků. Tomu se směje každý, kdo řeší a nemůže vyřešit tento zdravotní a kosmetický problém v pozdějším věku. Je pravda, že během dospívání je výskyt uhrů nejčastější a většinou nejsilnější, ale stává se, že se objeví i u miminek nebo až po čtyřicítce.
2. Beďary zmizí samy, není nutno nic dělat. Tato obtíž opravdu velmi často přechází sama, zvláště s dalším postupem dospívání. Ale rozhodně neuškodí ji mít pod kontrolou a pozorovat. Jestli nemizí, je nutno navštívit odborníka, protože nejde jen o kosmetický problém. Poďobaný obličej je také velký diskomfort pro psychiku člověka.
3. Kosmetické výrobky léčí akné. Toto nám chtějí vsugerovat samozřejmě hlavně jejich výrobci. Bohužel jediné, co skutečně může trochu pomoci, jsou prostředky, které doporučuje lékař. Volně dostupná kosmetika může často napáchat více škod než užitku (a nebo jen řeší vzhled a nikoliv příčiny). Například příliš silné mastičky a vodičky a očišťovátka (na naši pleť, která je záležitostí individuální) při častém používání mohou způsobit, že tělo vytváří více mazu. Obecně se dá spíše říci, že čím jemnější, tím lepší. Také je dobré vyzkoušet čistě přírodní rady a návody. A nebo jít za dermatologem.
4. Slunce či solárko odstraňuje uhry. Jde o mýtus, který se částečně zakládá na pravdě. Pro část populace opalování omezí výskyt beďásků, bohužel není to stálý efekt a spíše jen kosmetický klam. Základní problém stále přetrvává (a později se s větší silou projeví). Navíc nesmíme zapomínat, že u části lidí k žádným změnám nedochází a u části dokonce může nastát rychlé a dosti radikální zhoršení stavu – zvláště pokud mají problém s pocením.
5. Časté mytí pomáhá při léčení akné. Háček se zde skrývá ve slovech časté mytí. Postižený obličej bychom neměli mýt častěji než dvakrát denně (méně z hygienických důvodů také není doporučeno). Používáme samozřejmě velmi jemná mýdla. Pokud bychom drhli tvář víckrát, tak neustálým odstraňováním mazu tělo povzbuzujeme k jeho silnější tvorbě. No a jsme zase na začátku, jen s větším problémem.
6. Nejlepší je desinfekce postižených míst lihem a nebo výrobky, co ho obsahují. Jediné, čeho bychom tímto způsobem dosáhli je, že nám na těle vzniknou ranky, ze kterých se později stanou ošklivé jizvičky. Navíc na výrobky obsahující „špiritus“ by si měli dávat pozor lidé s citlivou pletí – velmi ji dráždí.
7. Dloubání a vymačkávání beďarů pomáhá léčbě či hojení. Je to jeden z nejznámějších mýtů o akné a téměř každý měl někdy nenechavé prstíky, kterými se snažil vytvořit na obličeji nějaký zázrak. Bohužel to, co si rozdloubeme, se hojí výrazně déle, než kdybychom uher nechali na pokoji. Totéž se týká i mechanického očišťování v kosmetických salónech, je to spíše stará škola, ale je rozhodně dlouhodobě nevhodná. Kosmeticky (ale problém to neléčí) může pomoci čištění ultrazvukem.
8. Na akné má velký vliv dieta. Toto tvrzení zní nejlogičtěji. Mnoho lidí se vám bude dušovat, jak sladkosti, čokoláda nebo pikantní jídlo prokazatelně škodí. Bohužel neexistují skutečné vědecké výzkumy, které by přesnou souvislost mezi tím či oním druhem jídla a uhry dokázaly. Jedinou výjimkou jsou zde různě upravovaná nízkotučná mléka, ke kterým se přidává látky, které vynahrazují ztrátu vlastností po odtučnění. Zde vědci podezírají, že hormony mohou problémy s akné zesilovat. Pozor, ale neprokázala se jakákoliv vazba mezi mléčnými výrobky a akné.
9. Pokud má někdo akné, neměl by se vůbec líčit. Cokoliv radikálního je většinou nepravdivé. Ano, každý kdo má problémy musí být i na líčení opatrný. Velké množství přípravků ucpává póry a různě dráždí a jsou nevhodné. Ale existují i takové, které jsou neškodlivé. Je nutno číst složení, případně se před nákupem poradit s odborníkem – věci na přírodní bázi bývají většinou citlivější.