Mýty o nachlazení

Nachlazením hovorově nazýváme celou škálu různých nemocí, které mají shodnou část příznaků, jako je například horečka, kašel a rýma. Při léčbě těchto chorob nám může pomoci i mnoho babských rad a doporučení, ale existuje také přibližně stejné množství mýtů či nepřesností, které nám určitě v léčbě či prevenci nepomohou.

1. mléko a mléčné výrobky – velmi často můžeme zaslechnout, že mléčné výrobky a mléko výrazně zesilují rýmu. Ve skutečnosti neexistuje jediný vědecký důkaz, který by toto potvrzoval. Navíc pokud se touto babskou radou budeme řídit, snížíme přísun užitečného vitamínu D, který pomáhá bojovat s bakteriemi a odstavením jogurtů bychom se nám může zhoršit žaludeční a střevní mikroflóra, což v důsledku může vést k oslabení imunity. U některých lidí mléko může vyvolávat problémy, ale není to závislé na nachlazení.

2. med – často bývá uváděný jako všelék, bez kterého se při chřipce neobejdeme. Částečně to je pravda, i když má to dvě ale. Za prvé se musí jednat o skutečný med z pylu či medovice (čili ne čínský z cukru), nezbavený účinných látek, který de facto koupíme jen u včelařů, protože s těmi z obchodů se provádějí různá ošklivá „kouzla“. Za druhé dobře funguje jen pokud ho neohřejeme. Takže oblíbený horký čaj s citronem a medem při nachlazení je zjednodušeně to samé, jako bychom si dali čaj s kyselinou citronovou a cukrem. Pokud chceme sladit medem nápoje, měli bychom počkat, až se ochladí na přibližně šedesát stupňů – při této teplotě je ale dobré nápoj co nejrychleji vypít. Pokud si chceme osladit například celou konev čaje do zásoby, počkejme, až její teplota klesne na padesátku.

3. v létě se nemůžeme nachladit – není to pravda. Velmi ohrožení jsme právě během hodně teplých dnů, kdy se více potíme a také máme větší žízeň. Tu často zaháníme ledovými nápoji, které vystaví sliznice teplotnímu šoku a to na krátký čas otevřou cestu různým infekcím.

4. antibiotika – mnoho lidí si myslí, že na každé nachlazení nejlépe funguje antibiotická léčba. Není tomu tak, vše záleží, jestli naše choroba je virového nebo bakteriálního původu. V tom prvním případě jsou antibiotika neúčinná a pouze zbytečně zatěžují náš organismus.

5. při nachlazení musíme zůstat doma v posteli – je to polopravda. Pokud jsme oslabení a trpíme horečkou, samozřejmě je nesmysl se věnovat nějaké větší fyzické aktivitě a postel nám jen pomůže nabrat síly. Ale pokud máme jen rýmu či kašel, tak velmi často není důvod, proč bychom si nemohli dopřát krátkou procházku – navíc v některých případech chladnější vzduch může přinést úlevu. Samozřejmě musíme být rozumní, nesmíme se zpotit, prochladnout a špacír by neměl trvat více než půl hodiny.