Bolest v krku může být příznakem velkého množství různých nemocí. Někdy dokonce je pouze znamením nějaké předchozí činnosti, jako je například pobyt v silně zakouřeném či prašném prostředí a nebo prostě únava hlasivek z přílišného mluvení či křičení. Nejčastěji je ale bolení v krku způsobeno klasickým nachlazením, angínami a chřipkami, i když objevuje se i při příušnicích, neštovicích, spalničkách, mononukleóze nebo spále. Proto je důležité zjistit, jestli bolest v krku je jediným znakem nemoci nebo jestli se neobjevují i další, jako například různé vřídky či vyrážky.
Před jakoukoliv domácí léčbou je nejlepší určit, o kterou chorobu se nejpravděpodobněji při našem bolení v krku jedná. Sice vždy je dobré navštívit lékaře, ale velmi často podle některých příznaků můžeme to nejdůležitější zjistit sami, vyrážky a pupínky jsou docela jasným znakem, ale u dalších nemocí to nemusí být na první pohled úplně samozřejmé. Pokud máme teplotu kolem 38 stupňů (i když jsou lidé, u kterých je jen nad 37 a už je to problém), a rýmu, kašel, bolest hlavy či svalů (měly by se objevit souběžně alespoň dva tyto znaky), tak nejpravděpodobněji jde o nějaké klasické virové nachlazení. Zvýšená teplota a napuchlý a bolestivý krk mezi koncem čelistí a ušima nejpravděpodobněji znamená příušnice. Teplota převážně normální, ale pro změnu pocit sucha a bolest při polykání převážně jsou první znaky zánětu hrtanu. No a pokud má člověk s bolestí v krku navíc ještě zarudlé a zvětšené mandle, na kterých se může objevit bílý povlak či bělavé skvrnky, tak jde nejpravděpodobněji o nějakou angínu případně jiné onemocnění způsobené streptokoky.
Na virová onemocnění, jejichž jedním z průvodních jevů je i bolest v krku, převážně přírodní léky neexistují a organismus se s nimi při naturální léčbě musí poprat sám (i když eliminace choroby s asistencí lékaře a případně i moderních léčiv nemusí být tak úplně nesmyslným přístupem, vše záleží od síly onemocnění). Ale to neznamená, že by člověk měl být úplně pasivní a nebo že by musel polykat chemikálie i na zjemnění problémů přímo s krkem. Tam totiž přírodní léčba může pomoci a podpořit vaše zdraví docela úspěšně. Vyzkoušet můžete tyto tři ověřené staletími způsoby:
Šalvějový výplach: dvě lžičky sušené šalvěje zalijeme čtvrt litrem vroucí vody a pod pokličkou necháme dvacet minut. Přecedíme a rozmícháme v čisté tekutině zarovnanou lžičku jedlé sody nebo soli. Kloktáme. Tuto léčbu opakujeme přibližně třikrát denně, šalvěj je magická rostlina, a má stahující a antiseptické účinky.
Zelný závin: velké zelné listy ponoříme na krátkou chvíli do vroucí vody, poté je jemně rozklepeme a omotáme jimi krk – poté je ještě upevníme šálou či šátkem. S tímto obkladem vydržíme půl hodiny. Další zábal děláme po hodině.
Zázračný zázvor: v případě problémů s bolením krku je tento kořen téměř nenahraditelný. Nemocný člověk (a nebo i ten, jehož bolest v krku způsobily nějaké na začátku zmíněné jiné jevy) by si měl do každého jídla nastrouhat malý kousek čerstvého zázvoru a nebo přisypat čtvrt lžičky sušeného. Je dobré také průběžně popíjet zázvorový čaj, který si vytvoříme tak, že přibližně centimetr oddenku nastrouháme, zalijeme necelým litrem vody a po vylouhování ochutíme medem a citronem. Zázvor má antibakteriální účinky a také pomáhá prokrvit sliznice, což pomáhá našemu organismu v boji s nemocí.
Při bolesti v krku bychom také neměli zapomínat na udržování přirozené vlhkosti vzduchu v místnosti, protože příliš suché ovzduší může bolest v krku vyvolat a nebo zesílit.
Osobně preferuji klasické babské rady před léky. Favoritem je čaj se zázvorem, citronem a medem. Teprve pokud osvědčené metody nezaberou, sáhnu po léčivech.