Pokud aktivně trávíte svůj volný čas, tak určitě velmi často řešíte problém s modřinami na nohách. Tuto nepříjemnost, která později zdobí dolní končetiny je ale možno docela dobře omezit a také i obecně zmenšit počet případů, kdy se nám modřiny začnou objevovat (a to i bez změny životního stylu).
Jak vznikají vůbec modřiny (nebo pro jazykové puristy podlitiny či pohmožděniny) ? Prostě krev se začne hromadit pod kůží v důsledku poškození drobných cévek, ze kterých se poté vylévá – nejčastěji se to stává po nárazu do něčeho, případně po úderu, ale je možný také vznik podlitin například v důsledku intenzivnějšího cvičení. Modřiny převážně zmizí po týdnu až po deseti dnech, kdy je organismus vstřebá. Během této doby mění barvy, z počáteční tmavě červené se rychle stanou temně modré (což jim dalo právě i jejich lidový název), později zelenají a ještě před zmizením jsou nažloutlé. Změna barev je způsobena rozpadem hemoglobinu, který krvi a tím pádem i pohmožděnině dává její barvu.
Pokud k úderu došlo teprve před chvílí, můžeme vzniku modřiny na noze zabránit a nebo její působení výrazně omezit. Je nutno okamžitě dané místo zchladit, například studeným obkladem. Díky tomu se cévky stáhnou a zamezí dalšímu šíření krve pod kůži. Zároveň by měly výrazně omezit bolest po nárazu či úderu. Úspěšnost záleží na rychlosti, po hodině již je pozdě – pokud to stihnete, tak desetiminutové obklady opakujete každé dvě až tři hodiny (jestli používáte led, tak ho nezapomeňte zabalit do nějaké látky, abyste si nezpůsobili k modřině ještě navíc omrzliny). Pokud můžete reagovat rychle, tak po studeném obkladu by měla následovat jemná masáž postiženého místa. A na konec (klidně stále se studeným obkladem na noze) byste si měli lehnout a umístit končetinu výše než máme srdce. Po uplynutí dne od úrazu se pro změnu přikládají teplé obklady, ty pomohou vstřebávání vyteklé krve. V dalších dnech může pomoci natírání podlitiny jírovcovou, arnikovou nebo kostivalovou mastí. Pokud patříte k osobám, kterým modřiny na nohách a na těle obecně vznikají téměř po „závanu větříku“, tak byste měli popřemýšlet jednak o návštěvě lékaře a také o prevenci, kterou je pravidelné doplnění výživy o vitamín C a B3 (Niacin).